Connect with us

Marknadsnyheter

Freja eID avtalar om e-tjänstelegitimationen Freja OrgID för alla anställda i Kungälvs kommun

Published

on

Freja eID Group AB (publ) meddelar att ännu en kommun har tecknat avtal om Freja OrgID. Kungälvs kommun har tecknat avtal för användning av e-tjänstelegitimationen till 5 000 kommunanställda.

Freja OrgID är den enda e-legitimationen som kan hålla isär privat och tjänstebaserad användning, vilket gör att tjänsten snabbt fått ökad spridning bland kommuner i Sverige som vill erbjuda sina anställda denna flexibilitet.

Med Freja får användare av tjänstelegitimationen även tillgång till en privat e-legitimation i mobilen som öppnar upp för identifiering i fysiska miljöer såsom recept- och paketutlämning. Styrkan i att kunna särskilja yrkeslivet från privatlivet vid identifiering gör Freja till en unik lösning på marknaden.

Avtalet innebär en fast månadskostnad baserat på den SaaS-modell (Software as a Service) som Freja erbjuder för att lättare förutspå kostnader. I avtalet med Kungälvs kommun tillhandahålls tjänsten för aktivering av Freja OrgID av partnern Svensk e-identitet.

Johan Henrikson, vd Freja eID Group kommenterar:

”Vi välkomnar Kungälvs kommun till den växande skaran kommuner som uppskattar nyttan med Freja OrgID. En av de viktigaste fördelarna med OrgID är att kommunen har kontroll över och kan hantera sina användares hela livscykel vilket bidrar till minimal administration och höjd säkerhet.”

För mer information, vänligen kontakta:
Johan Henrikson, vd Freja eID Group AB
Mobil: 08-5272 7982
E-post: johan.henrikson@frejaeid.se

Om Freja eID Group
Freja eID Group AB (publ) utvecklar produkter och tjänster för digital identifiering. Verksamheten består av den internationellt skalbara e-legitimationen Freja eID samt säkra fulfilmenttjänster. Företaget har kontor i Sverige och Serbien. Freja eID Group är noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market i Stockholm. Erik Penser Bank AB är Freja eID Groups Certified Adviser, för kontakt med dem ring 08-463 83 00 eller skicka e-post till certifiedadviser@penser.se. För ytterligare information: www.frejaeid.com | 
Finansiell information Freja eID Group AB (publ)

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys