Connect with us

Marknadsnyheter

Garantum visar styrkan i individanpassade investeringslösningar

Published

on

Med en genomsnittlig årsavkastning på 7,95 procent för över 2 000 förfallna placeringar sedan 2005 fortsätter Garantum att leverera lösningar som kombinerar långsiktig avkastning med riskhantering. Som en växande aktör inom förmögenhetsförvaltning och Private Banking erbjuder Garantum en helhetslösning som ger investerare fler alternativ än enbart traditionella sparprodukter.

– Att hjälpa våra kunder att hitta balans mellan risk och avkastning är vår styrka. Denna statistik är inte bara siffror utan ett bevis på att vi erbjuder lösningar som verkligen fungerar i praktiken, säger Anders Sandberg, vd på Garantum.
 

Anders Sandberg.png

Garantums framgång bygger på att erbjuda kunderna fler alternativ än enbart traditionella sparprodukter. Genom att rådgivare och kunder dessutom har tillgång till utvalda fonder, diskretionär förvaltning och aktiehandel kan en helhetslösning skapas som matchar både marknadsförutsättningar och individuella behov.

Strukturerade produkter utgör en viktig del i Garantums erbjudande och har under åren visat sig vara ett dynamiskt verktyg för riskhantering. Avkastningshistoriken visar att 80 procent av produkterna gett positiv avkastning och endast sex procent har lett till förluster över tio procent – en trygghet för investerare i osäkra tider.
 

Prisbelönt innovation

Under 2024 fick Garantum ytterligare internationella utmärkelser vid SRP Europe Awards, där bolaget utsågs till både ”Bästa distributör i Sverige” och ”Bäst avkastning i Sverige.” Dessa priser är en bekräftelse på Garantums förmåga att kombinera innovativa investeringslösningar med kundfokus.

– Utmärkelserna är naturligtvis bekräftande, men det viktigaste för oss är att skapa värde för våra kunder. Att våra lösningar hjälper dem att nå sina mål är den största vinsten, säger Mats Eriksson, ansvarig för Investment Solutions på Garantum.

Personlig rådgivning i fokus

Medan många aktörer rör sig mot standardisering och automatisering, går Garantum i motsatt riktning. Företaget fokuserar på individanpassad rådgivning och personliga möten lokalt nära kunderna för att kunna erbjuda rätt lösning vid rätt tillfälle.

– Vi tror på styrkan i relationer och på att finansiell rådgivning måste vara lika unik som varje kund. Våra kunder vill ha stöd i att navigera marknaden och skapa robusta portföljer och det är där vi gör skillnad, avslutar Anders Sandberg.
 

Patrick Bejerskog
Mediakontakt
patrick.bejerskog@garantum.se

Garantum grundades 2004 och är en privatägd koncern verksamma inom förmögenhetsförvaltning för privatpersoner, företag och institutioner. Vi erbjuder diskretionär förvaltning, utvalda fonder från marknadens främsta fondbolag, aktiehandel samt strukturerade produkter. Antal anställda i koncernen är cirka 170 och dessutom arbetar vi med 140 anknutna rådgivare i Sverige och Norge. 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys