Connect with us

Marknadsnyheter

Getinge och 908 Devices ingår partnerskap för att förbättra kontinuerlig monitorering av cellodlingsparametrar i bioreaktorer

Published

on

Idag annonserar Getinge och 908 Devices sitt samarbete för att integrera Getinges bioreaktorer med 908 Devices’ MAVEN för automatiserad kontroll av glukos- och laktatnivåer i cellodlingar. Den kombinerade lösningen kommer hjälpa forskare att mäta kritiska processparametrar i bioreaktorer och erbjuda kontinuerlig realtidsanalys utan att behöva ta manuella prover.

Inom bioprocess är kontinuerlig övervakning av glukos- och laktatnivåer avgörande för att optimera cellodlingsförhållanden och därmed forskning och utveckling av biofarmaceutiska produkter. Noggrann mätning av dessa parametrar möjliggör en bättre kontroll av miljön i bioreaktorn, vilket leder till förbättrad produktivitet och minskad tid till marknaden.

908 Devices MAVEN tillhandahåller digital övervakning och kontroll av glukos och laktat utan någon förlust av bioreaktorvolym, vilket gör det möjligt för biofarmaforskare att bibehålla optimala närings- och metabolitkoncentrationer, även vid mycket låga nivåer. Data från MAVEN samlas in och övervakas genom Getinges avancerade kontrollsystem. MAVEN kan ställa in kontrollslingor, receptfunktionalitet och avancerad kontroll, och har kapacitet att mäta från upp till två bioreaktorer samtidigt.

”Vi är glada över att samarbeta med 908 Devices kring denna gemensamma lösning som gör våra kunders liv i laboratoriet enklare. Detta innebär kontinuerlig insyn i koncentrationsförändringar, kontinuerlig kontroll av glukosnivåer och förmågan att justera kontrollstrategier, såsom att starta matning eller stoppa odling. Detta gör det möjligt för våra kunder att öka produktiviteten och snabbare nå marknaden,” förklarar Timo Keijzer, Director Product Marketing på Getinge.

Timos framhävande av smidigare flöden i laboratoriet förstärks av Christopher D. Brown, Chief Product Officer och medgrundare på 908 Devices, som tillägger:

”Vi är glada över samarbetet med Getinge eftersom vi delar en gemensam passion för att stötta våra biofarmakunder med moderna verktyg för kontroll av kritiska processparametrar. Detta ökar deras processförståelse och påskyndar utvecklingsarbetet. Dessutom optimerar det implementering av robusta kontrollstrategier i utvecklingen och underlättar en skalbar process.”

MAVEN-enheten kommer att vara kompatibel med Getinges Livit Flex-kontroller och ansluten genom Livit Links-sensorportar.

Läs mer om Getinges bioreaktorer >>

Mediakontakt:

Caroline Örmgård, Head of Public & Media Relations
Tel: 010 335 0041
E-post:
caroline.ormgard@getinge.com

Om Getinge
Med en fast övertygelse om att alla människor och samhällen ska ha tillgång till bästa möjliga vård förser Getinge sjukhus och Life Science-institutioner med produkter och lösningar som har utvecklats för att förbättra kliniska resultat och optimera arbetsflöden. Erbjudandet omfattar produkter och lösningar för intensivvård, kardiovaskulära procedurer, operationssalar, sterilgodshantering samt Life Science-sektorn. Getinge har cirka 12 000 medarbetare världen över och produkterna säljs i mer än 135 länder.

Om 908 Devices
908 Devices revolutionerar kemisk analys med sina enkla handhållna och stationära enheter, utvecklade för att möta livsförändrande tillämpningar. Företagets enheter används där de behövs som mest för att analysera okända och osynliga material och leverera snabba, handlingsbara svar på några av de mest kritiska utmaningarna inom bioprocessering, biofarma, kriminalteknik, forskning inom livsvetenskaper och närliggande marknader. Företaget har sitt huvudkontor i hjärtat av Boston, där det designar och tillverkar innovativa produkter som kombinerar kraften hos kompletterande analytiska teknologier, mikrofluidiska provtagningar och separationer, mjukvaruautomatisering och maskininlärning. För mer information, besök www.908devices.com.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys