Connect with us

Marknadsnyheter

Glimstedt har initierat projektet ”Ingen domare – Ingen match” tillsammans med Östergötlands Fotbollförbund

Published

on

Advokatfirman Glimstedt har tillsammans med Östergötlands Fotbollförbund initierat projektet ”Ingen domare – Ingen match”. Projektet syftar till att få fler att intressera sig för den dömande verksamheten i barn- och ungdomsmatcher. 

En förutsättning för lagsporternas framtid är engagemanget som till exempel domare eller tränare. Genom att ungdomsdomarna får en bra domarutbildning hoppas vi att de kan känna sig trygga i dömandet och samtidigt vara förebilder både på och utanför fotbollsplanen. För de ungdomar som av olika anledningar inte längre vill spela fotboll är vår förhoppning att projektet också ska möjliggöra för dem att kunna vara kvar i föreningslivet och den samhörighet som det kan bidra till.

Glimstedt är en av Sveriges största advokatbyråer och erbjuder genom sitt team av 140 jurister i Sverige affärsjuridisk rådgivning. För att ytterligare stärka våra värderingar inom utveckling, hållbarhet och ansvarstagande engagerar vi oss ungdomars framsteg och laganda. Det finns många liknelser med vår egen verksamhet när det kommer till rättvisa och talangutveckling, två faktorer som är lika betydelsefulla för oss och vår framtid. Vi har sedan tidigare långvariga partnerskap med till exempel BK Häcken och samarbeten med Ocean Race och Swedish Open. Att värna om engagemang och värderingar är viktiga både på vår arbetsplats och i samhället.

Här kan du se när vår kollega Åsa Kock, delägare i Östergötland berättar mer: Åsa Kock – Advokatfirman Glimstedt – YouTube

Advokatfirman Glimstedt
press@glimstedt.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys