Marknadsnyheter
Global Gamings emission kraftigt övertecknad
to, okt 12, 2017 15:45 CET
Ej för publicering, distribution eller offentliggörande, direkt eller indirekt, i eller till USA, Kanada, Australien, Japan, Hong Kong, Nya Zeeland, Sydafrika, Schweiz eller Singapore
Pressmeddelande 12 oktober kl. 15:45
Global Gaming 555 AB (publ) avslutade
den 11 oktober 2017 teckningsperioden, i erbjudandet till allmänheten i Sverige, att teckna aktier i bolaget inför den planerade noteringen på Nasdaq First North. Emissionen uppgår till 22 MSEK. Intresset för att teckna aktier har varit väldigt stort och emissionen var övertecknat cirka arton gånger. Totalt inkom teckningsanmälningar för cirka 400 MSEK. Första dag för handel med bolagets aktier på Nasdaq First North är preliminärt planerad till den 19 oktober 2017.
Global Gaming har genomfört en nyemission genom att erbjuda allmänheten i Sverige att teckna aktier i bolaget. Teckningsperioden löpte mellan 2 och 11 oktober 2017 och omfattade totalt 1 000 000 aktier till en teckningskurs om 22 SEK per aktie. Genom nyemissionen tillförs bolaget 22 MSEK före avdrag för emissionskostnader.
Emissionen har rönt stor uppmärksamhet och de inkomna anmälningarna summerar till drygt 400 MSEK. På grund av emissionens storlek och den stora efterfrågan valde bolaget att premiera en bred spridning av aktierna.
”Det känns fantastiskt att ha fått möjligheten att prata med så många intressanta personer, under de investerarträffar vi varit på de senaste veckorna, och att så många vill vara med på vår fortsatta resa. Det skapar så klart ännu mer driv både personligen och för gruppen som helhet.” säger Stefan Olsson, VD för Global Gaming.
T
illdelning
Till följd av överteckningen kommer inte alla tecknare att kunna få tilldelning. Styrelsen för Global Gaming har beslutat om tilldelning av tecknade aktier i enlighet med tilldelningsprinciperna som angavs i det memorandum som offentliggjordes den 29 september 2017.
Besked om tilldelning av aktier lämnas genom utskick av avräkningsnota. Betalning skall ske i enlighet med instruktioner på avräkningsnota och senast den dag som där anges. De som inte tilldelats aktier får inget meddelande.
Efter tilldelning kommer bolaget att ha cirka 2 300 ägare.
Preliminär f
örsta dag för handel
I samband med emissionen har styrelsen för Global Gaming ansökt om upptagande till handel med Bolagets aktier på Nasdaq First North. Första dag för handel är planerad till den 19 oktober 2017.
Kortnamn: GLOBAL
ISIN-kod: SE0002685958
Rådgivare
Redeye AB har agerat finansiell rådgivare och Wistrands Advokatbyrå Stockholm KB har agerat legal rådgivare i samband med Erbjudandet. Aktieinvest FK har agerat emissionsinstitut.
Stockholm 12 oktober 2017
Styrelsen
För mer information, kontakta:
Stefan Olsson, VD Global Gaming 555 AB (publ)
E-post: stefan.olsson@globalgaming.com
Tel: +46 702 216 050
eller besök
www.globalgaming.com
och
www.ninjacasino.com
VIKTIG INFORMATION
Distributionsområde
Varken detta dokument, memorandumet eller Bolagsbeskrivningen utgör ett prospekt och har därmed inte upprättats i enlighet med till exempel bestämmelserna i lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument, Europaparlamentets och Rådets direktiv 2003/71/EG och EU-kommissionens förordning (EG) nr 809/2004 etc. Detta dokument, memorandumet eller Bolagsbeskrivningen har inte heller varit föremål för godkännande och eller registrering hos Finansinspektionen i enlighet med bestämmelserna i 2 kap. 25 och 26 §§ lagen om handel med finansiella instrument.
Global Gaming har inte vidtagit och kommer inte att vidta några åtgärder för att tillåta ett erbjudande till allmänheten i några andra jurisdiktioner än Sverige. De värdepapper som omnämns har inte registrerats, och kommer inte att registreras, enligt amerikanska Securities Act från 1933, med ändringar, eller någon provinslag i Kanada. Varken detta dokument eller Erbjudandet riktar sig till personer med hemvist i USA, Australien, Nya Zeeland, Hongkong, Japan, Kanada, Schweiz, Singapore, Sydafrika eller i någon annan jurisdiktion där deltagande skulle kräva prospekt, registrering eller andra åtgärder än de som följer av svensk rätt. Varken detta dokument, memorandumet eller Bolagsbeskrivningen får följaktligen distribueras i eller till något land eller någon jurisdiktion där distribution eller Erbjudandet kräver sådana åtgärder eller strider mot reglerna i sådant land respektive sådan jurisdiktion. Förvärv av aktier i strid med ovanstående begränsningar kan vara ogiltig. Personer som mottar exemplar av detta dokument och/eller, memorandumet och/eller Bolagsbeskrivningen måste informera sig om och följa sådana restriktioner. Åtgärder i strid med restriktionerna kan utgöra brott mot tillämplig värdepapperslagstiftning.
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
