Connect with us

Marknadsnyheter

Global Index Criteria – Sveriges mest populära fond 2024

Published

on

Handelsbankens fond Global Index Criteria fick inflöden på drygt 33 miljarder kronor under förra året, vilket placerar fonden i topp på listan över störst inflöden. Det visar en sammanställning från Morningstar.

Förra året uppmärksammades Handelsbanken Global Index Criteria även som världens största artikel-9 fond.* Vid årsskiftet hade fonden uppnått 144 miljarder kronor i förvaltat kapital.

Förvaltaren, Stefan Hagman, tror att fondens framgångar kan kopplas till tre huvudsakliga faktorer:

”Diversifiering, låg avgift och det stora fokuset på hållbarhet. Vi har lyckats skapa en produkt som attraherar både stora institutionella investerare och privatkunder. Många uppskattar fondens hållbarhetsmål och värdesätter den transparens som indexmetodiken ger.”

Morningstars sammanställning visar att även Handelsbanken Developed Markets Index Criteria, som också förvaltas av Stefan Hagman, var populär med inflöden på 31 miljarder kronor, vilket placerade fonden på en andraplats på listan. Under hösten blev dessa två fonder dessutom utvalda av Fondtorgsnämnden för att ingå i det fondutbud som kommer att erbjudas på det nya fondtorget för premiepensionen. Indexfonderna är en del av vårt breda erbjudande som omfattar både aktivt och passivt förvaltade fonder.

”Vi är glada över fondernas popularitet och tacksamma för det förtroende vi har fått. Jag är också stolt över vår förvaltning och alla medarbetare i fondbolaget som bidrar till att vi kan erbjuda fonder med hög kvalitet och konkurrenskraftig avkastning”, säger Emma Viotti, stf vd och produktchef på Handelsbanken Fonder.

Båda fonderna hade vid Morningstars sammanställning gett en avkastning på drygt 27 procent på 12 månader (10/1 2025).

*Med en artikel-9 fond menas att fonden har hållbara investeringar eller minskning av koldioxidutsläpp som mål.

Om risk
Historisk avkastning är ingen garanti för framtiden. Fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka alla pengar du satt in. En fond med risknivå 5-7 enligt fondens faktablad, kan variera kraftigt i värde till följd av fondens sammansättning och förvaltningsmetodik. Sammanfattning av investerares rättigheter samt informationsbroschyr, fondbestämmelser och faktablad för respektive fond finns på handelsbanken.se/fonder

Läs mer om Handelsbankens fonder här:
https://www.handelsbanken.se/sv/privat/spara/fonder/fondlista

För ytterligare information kontakta:
Handelsbankens pressavdelning, press@handelsbanken.se, +46 8 701 80 18

För mer information om Handelsbanken se: www.handelsbanken.com/sv

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys