Connect with us

Marknadsnyheter

Göteborgare kan bli världsmästare i Flugkastning

Published

on

Den 19-25 augusti arrangerar Svenska Castingförbundet VM i Flugkastning på evenemangsstranden i Åhus/Kristianstad. En av de svenska deltagarna är den tidigare världsmästaren Tellis Katsogiannos, från Göteborg. Nio nationer deltar med totalt 70 deltagare. De deltagande länderna är Spanien, UK, Italien, Estland, USA, Sverige, Norge, Japan och Canada. Sverige är idag världsledande i flugkastning.  


Göteborgaren Tellis Katsogiannos är en av de tidigare världsmästarna i flugkastning, som tävlar i Sveriges VM-landslag i Åhus den 19-25 augusti. 

Det är jättekul att VM är i Sverige i år och jag både tror och hoppas att vår svenska trupp kommer att göra bra ifrån sig. Mitt personligen största mål är att återta min titel som världsmästare i 15’1 Spey, säger Tellis Katsogiannos. 

Sverige har en lång tradition av framgång inom flugkastning och har flera världsmästare i sporten. I år har de svenska deltagarna stora möjligheter till medalj både i enskilda grenar och i kombinationer.  Flerfaldige världsmästaren Bernt Johansson, Piteå SFK, kommer att försvara sina guldmedaljer i Seatrout Distance och tidigare världsmästaren Tellis Katsogiannos kommer att försvara sin världsmästartitel i 15`1 Spey.

Norge deltar med 22 kastare och tillhör idag tillsammans med Sverige och USA Flugkastningens ”Topp 3” nationer, som troligen kommer att få stå på prispallen. Japan och Canada deltar för första gången i VM i Flugkastning.  I damklasserna deltar nio damer från sex länder, varav USA:s damer är favorittippade. 

Tävlingarna arrangeras i samarbete med Kristianstads kommun, Visit Skåne AB och Peshku Sportfiskeklubb.

Program VM i flugkastning 19-25 augusti 2024:
Invigning : Måndag 19 augusti kl 17 av Camilla Palm, Kristianstad kommuns ordförande.
Presskonferens: Tisdag 20 augusti kl 12.15-12.55 med regerande och tidigare VM vinnare, samt Lise-Lotte Janson, generalsekreterare Castingförbundet, Pehr Palm, Kristianstads kommun och  Halil Radogoshi, ordförande Peshku Sportfiskeklubb. 

Se hela tävlingsprogrammet: https://www.flugkastar-vm2024castingsport.se/t-vlingen/program

VM i Flugkastning på Evenemangsstranden i Åhus, 19-25 augusti 
Tävlingsdagar: 20-24 augusti.
Under VM i Flugkastning i Åhus, tävlar deltagarna i sex olika grenar: 
– 1 precisionsgren, Trout Accuracy
 3 distansgrenar ”överhands” : Trout Distance, Salmon Distance, Seatrout Distance
– 2 distansgrenar ”spey”: Spey Distance 15.1’, Spey Distance 16/18’

Det svenska laget består av:
Anna Hedman, Älvsbyn
Anna-Karin Viklund, Piteå
Bernt Johansson, Älvsbyn
Magnus Hedman, Älvsbyn
Tobias Göras, Piteå
Roger Håkansson, Ryd

Tellis Katsogiannos, Partille
Seppo Kumpula, Hallstahammar
Niklas Eriksson, Halmstad
Rickard Gustafsson, Göteborg
Stefan Norström, Ryd
Esa Raudasvirta, Piteå

 

FAKTA: Castingsporten är indelad i två discipliner: Casting och Flugkastning, totalt 15 grenar. Sverige är världsledande nation i flugkastning. Under den senaste VM tävlingen i Flugkastning i Norge vann Sverige 13 medaljer. Under VM i Åhus, kommer regerande världsmästare att finnas på plats. Flugkastning är en gren inom castingsporten där deltagarna tävlar i att kasta en fluga så långt och precist som möjligt. Det kräver skicklighet och precision. Flugkastning är en populär sport runtom i världen och lockar deltagare från olika länder att tävla mot varandra.

För mer information, bilder intervju, vänligen kontakta: Inger Söderholm, tel 0709-969599, inger@ismk.se

Svenska Castingförbundet

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys