Connect with us

Marknadsnyheter

Gradientech genomför en företrädesemission om cirka 60 MSEK

Published

on

Styrelsen i Gradientech AB (publ) (”Gradientech” eller ”Bolaget”) beslutade den 17 december att genomföra en nyemission av aktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare om cirka 60 MSEK (”Företrädesemissionen”). Ett prospekt avseende Företrädesemissionen har idag godkänts av Finansinspektionen och finns tillgängligt på Bolagets hemsida gradientech.se.

Investerarpresentation den 22 januari 2025
Aktieägare är välkomna att delta vid Gradientechs investerarpresentation som arrangeras i Redeyes lokaler på Mäster Samuelsgatan 42 i Stockholm den 22 januari 2025 kl. 18-19. Det är även möjligt att delta på eventet online. Anmälan till eventet görs via Redeyes hemsida
redeye.se.

Villkor för Företrädesemissionen

Den som på avstämningsdagen den 15 januari 2024 är registrerad som aktieägare i Bolaget har företrädesrätt att teckna aktier i Företrädesemissionen i förhållande till det antal aktier som innehas på avstämningsdagen. En (1) befintlig aktie i Bolaget berättigar till en (1) teckningsrätt. Tjugofem (25) teckningsrätter berättigar till teckning av tre (3) nya aktier.

Teckningskursen är 17,50 SEK per ny aktie. Om erbjudandet fulltecknas kommer antalet aktier i Bolaget att öka från 28 867 173 aktier till 32 331 233 aktier, motsvarande en utspädningseffekt om cirka 11 procent. Teckning av aktier ska ske under tiden från och med den 17 januari 2025 till och med den 31 januari 2025. Styrelsen äger rätt att förlänga tecknings- och betalningstiden. Aqurat Fondkommission AB agerar emissionsinstitut i samband med Företrädesemissionen.

Teckningsförbindelser

I samband med Företrädesemissionen har Bolaget erhållit teckningsförbindelser om totalt cirka 51 MSEK, motsvarande cirka 84 procent av Företrädesemissionen. Ingen ersättning utgår för lämnade teckningsförbindelser.

Prospekt

Fullständiga villkor och anvisningar för Företrädesemissionen samt övrig information om Bolaget och information om teckningsförbindelser framgår av det prospekt som finns tillgängligt på Bolagets och Finansinspektionens respektive hemsidor (gradientech.se, fi.se).

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Sara Thorslund, PhD, VD

Tel: + 46 763 29 35 80
sara.thorslund@gradientech.se

Urban Adolfsson, CFO
Tel: + 46 708 20 72 09
urban.adolfsson@gradientech.se

Om Gradientech

Gradientech är ledande inom ultrasnabb testning av antibiotikaresistens. Vi utvecklar nästa generations diagnostik inom infektionsmedicin. Vår produkt QuickMIC®, som erhållit Breakthrough Device status av amerikanska läkemedelsverket FDA, bidrar till en effektiv behandling av sepsispatienter genom att stödja beslut om antibiotikabehandling på rekordtid. Det räddar liv, minskar vårdkostnader och begränsar utbredningen av antibiotikaresistens – ett av vår tids största globala hälsohot. Gradientech har sitt huvudkontor i Uppsala. För mer information besök gärna www.gradientech.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys