Marknadsnyheter
Green Landscaping förvärvar Bengtssons Trädgårdsanläggningar AB i Malmö


Green Landscaping Group AB (publ) har idag förvärvat Bengtssons Trädgårdsanläggningar AB, ett företag verksamt inom finplanering och trädgårdsanläggningar.
Bengtssons Trädgårdsanläggningar bedriver sedan starten 1985 en verksamhet med fokus på finplanering i Malmöregionen. Bolaget levererar med sina 30 anställda kvalitetsentreprenader till främst kommuner och bostadsbolag.
Bengtssons Trädgårdsanläggningar är ett stabilt företag med hög kundnöjdhet och har växt till en omsättning på cirka 80 mkr med god lönsamhet.
– Bengtssons Trädgårdsanläggningar är ett kvalitetsföretag som sätter projekten i fokus och levererar med hög kvalitet. Bengtssons Trädgårdsanläggningar har en stark företagskultur med skickliga medarbetare vilket gör dem till den typ av verksamhet vi vill knyta till oss, säger Johan Nordström, koncernchef Green Landscaping Group.
– Vi har under en tid arbetat för att få till en partner och anser att det som Green Landscaping kan erbjuda som ägare är väldigt positivt för både våra kunder och medarbetare. Vi kommer att driva i oförändrad riktning och genomföra våra projekt med samma engagemang och styrka som tidigare fast nu i en annan kontext och med systerbolag som kommer sporra oss att bli ännu bättre i alla led, säger Bo Bengtsson, VD Bengtssons Trädgårdsanläggningar.
– Vi välkomnar Bo, Magnus och övriga medarbetare till Green Landscaping Group med en förväntan om en fortsatt fin utveckling av bolaget, avslutar Johan Nordström, koncernchef Green Landscaping Group.
Green Landscaping Group förvärvar 100 procent av aktierna i Bengtssons Trädgårdsanläggningar AB med tillträde idag 1 oktober. Förvärvet finansieras inom befintliga kreditfaciliteter och emission av egna aktier. Styrelsen har därför, med stöd av bemyndigande från årsstämman den 14 maj 2020, idag beslutat om emission av 328 981 aktier i Green Landscaping Group, riktad till säljarna av Bengtssons Trädgårdsanläggningar. Teckningskursen uppgår till 30,40 kronor per aktie och är baserat på ett vägt genomsnittspris. Förvärvet bedöms inte ha någon väsentlig effekt på Greens resultat för 2020.
Genom den riktade emissionen ökar antalet aktier i Green Landscaping Group med 328 981 aktier till totalt 47 282 394 aktier.
Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den
1 oktober 2020 kl. 13:00 CEST.
För ytterligare information:
Johan Nordström, Koncernchef, Green Landscaping Group
0708-38 58 12, johan.nordstrom@greenlandscaping.se
Bo Bengtsson, VD, Bengtssons Trädgårdsanläggningar
0705-38 14 65, bo.bengtsson@bengtssons.se
Green Landscaping Group är Sveriges ledande aktör inom skötsel och finplanering av utemiljöer. Vår affärsidé är att förädla kunders utemiljö genom att erbjuda tjänster med fokus på hög kundnytta, långsiktig hållbarhet och kvalitet. Koncernen har cirka 1 300 anställda och omsättningen uppgår till drygt 2 miljarder kronor. Bolagets aktier är noterade på Nasdaq Stockholm med ticker GREEN. För mer information besök www.greenlandscapinggroup.se
Bengtssons Trädgårdsanläggningar grundades 1985 och har sedan starten vuxit till ett företag med en omsättning på 80,7 mkr och har 30 anställda. För mer information besök www.bengtssons.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke