Connect with us

Marknadsnyheter

Gycom anpassar sina logistikflöden för framtiden

Published

on

Nu optimerar Gycom sin verksamhet med ett nytt logistikcenter, beläget strax utanför Göteborg. Satsningen kommer att innebära säkrare och mer hållbara leveranser.

Under ett års tid har Gycom och moderbolaget Enequi arbetat för en gemensam idealisk logistiklösning, som är bättre dimensionerad till verksamheternas behov och innefattar en stabil tredjepartsaktör. Det nya logistikcentret uppfyller alla krav.

– Det här är ett sätt för oss att anpassa våra logistikflöden för framtiden. Vi väljer att outsourca logistikverksamheten till Vätterleden Logistik, för att vi vill fortsätta att vara snabba, effektiva och hjälpa våra kunder att hitta rätt lösningar för sina behov, säger Staffan Sjöstedt, VD på Gycom.

Det nya logistikcentret består av en nybyggd fastighet på 10 000 kvadratmeter som ligger i direkt anslutning till Göteborg-Landvetter flygplats. Läget innebär kortare transportsträckor, såväl nationellt som internationellt.

– Vätterleden Logistik arbetar aktivt för att vara en hållbar aktör, vilket går hand i hand med våra värderingar. Jag ser fram emot ett innovativt samarbete som kommer att optimera våra flöden till kund, fortsätter Staffan Sjöstedt.

Logistikskiftet sker den 6 september. Därefter kommer Vätterleden Logistik att sköta all hantering av Gycoms och Enequis fysiska produkter. I uppdraget ingår varumottagning, lagerhållning, digital diarieföring, paketering och leverans till kunder runt om i världen.

– Vi på Vätterleden kan lager och logistik och hjälper våra partners att utveckla sina logistikprocesser. Vi hanterar allt från lossning och lagring till plock och transport. Några saker vi gör för att minska verksamhetens klimatpåverkan är att ha en energieffektiv byggnad, använda papper som fyllnadsmaterial till 99 procent, vara noggranna med återvinning och arbeta mycket med stora transportföretag som själva har hållbarhet högt på agendan, säger Roger Johansson, VD på Vätterleden Logistik, och tillägger:

– Vi är väldigt glada över att Gycom och Enequi har gett oss förtroendet att bli deras 3pl-partner framåt.

I samband med att den nya logistiklösningen blir verklighet har Gycom och Enequi uppdaterat sitt gemensamma affärssystem, så att det på ett smidigt sätt integreras med Vätterledens WMS-system.

– Vi har utvecklat anpassningar i vårt affärssystem och lagt om våra rutiner för att optimera våra processer. Implementeringen av de nya anpassningarna automatiserar kommunikationen med Vätterledens system och skapar ett effektivare flöde ut mot våra kunder, säger Suzanne Enehall, IT-manager och produktchef på Gycom och Enequi, som har projektlett utvecklingen av affärssystemet. 

Under 2020 och 2021 har Gycom växlat upp och tagit fram en tydlig strategi för framtiden. Den nya logistiksatsningen är bara ett av många steg på vägen mot att bli den självklara automationspartnern för energidesign i fastigheter, industrier och krävande miljöer.

Julia EriksonMarknadschef0101221743

Rätt energi för dina möjligheter!

Gycom är en automationspartner inom energidesign för fastigheter, industri och krävande miljöer. Vi designar unikt matchade lösningar för varje utmaning och skapar nya möjligheter till framgång. Våra system används i dag av välrenommerade företag över hela världen.

Gycom är en del av Enequi, med huvudkontor i Sollentuna, Stockholm och teknikutvecklingscenter i Mölndal, Göteborg.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys