Connect with us

Marknadsnyheter

Halllbos hyreshöjning är klar

Published

on

Hyresförhandlingarna mellan Hallsbergs kommunala bostadsstiftelse Hallbo, företrädda av Fastighetsägarna Mittnord, och Hyresgästföreningen är nu klara. Förhandlingarna hänsköts i höstas till Hyresmarknadskommittén (HMK) som hanterar ärenden där allmännyttiga företag och Hyresgästföreningen inte kan komma överens lokalt. Efter en process med medling och strandning har det nu kommit ett besked från Hyresmarknadskommittén.  Beskedet, som fattats med hjälp av en oberoende ordförande, innebär att hyrorna hos Hallbo höjs med 4,5 % från den 1 januari 2023. Hallbo hade begärt 8,72 % i hyreshöjning.

– Vi har tappat några tiondelar medan de har tappat flera hela procent. Resultatet innebär att det till slut blir en rimlig hyreshöjning för Hallbos hyresgäster även om den är högre än normalt, säger Hyresgästföreningens förhandlare Jonas Gabrielsson.

Hallbos höga hyreskrav har inneburit att Hyresgästföreningen har fått ta emot många samtal från oroliga medlemmar och hyresgäster. Hallbos yrkande på 8,72 % motsvarar nästan 500 kr i månaden på en normaltvåa. Beskedet från Hyresmarknadskommittén innebär att den summan nästan halveras.

– Det har funnits en stor oro bland många hyresgäster men nivåer kring eller något över 4 % har vi ändå upplevt att det har funnits en acceptans kring. Hyresmarknadskommitténs besked ligger i linje med det och det ger ju också stöd för Hyresgästföreningens syn att hyresförhandlingarna måste mynna ut i rimliga och skäliga överenskommelser och bygga på sunt förnuft, avslutar Jonas Gabrielsson.

Fakta: En hyreshöjning på 4,5 % innebär 225 kr i månaden om månadshyran är 5 000 kr. Med en hyra på 7 000 kr blir höjningen 310 kr.

Hallbo har 697 lägenheter.

Kontakt: Jonas Gabrielsson förhandlingsledare Hyresgästföreningen region Mitt tel: 010-459 15 42

Region MittRegional pressjour Mitt010-459 15 00info.mitt@hyresgastforeningen.se

Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.
Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys