Connect with us

Marknadsnyheter

Halvårsrapport 2018-01-01 – 2018-06-30

Published

on

on, aug 29, 2018 09:35 CET

OptiFreeze AB (publ)

Org. nr: 556844-3914

Sammanfattning av Q1 och Q2 2018

Följande sammanfattning avser perioden 2018-01-01 – 2018-06-30 med jämförelseperiod 2017-01-01 – 2017-06-30

  • Omsättningen för perioden uppgår till 110 772 SEK (0 SEK)
  • Resultatet för perioden uppgår till -4 324 984 SEK (-5 234 375 SEK)
  • Likvida medel uppgick till 11 019 147 SEK (4 680 775 SEK)
  • Aktiverade utgifter för forskning och utveckling uppgår till 851 552 SEK (663 628 SEK)
  • Genomsnittligt antal aktier uppgår till 9 877 264 stycken (8 580 000 stycken)
  • Resultat per aktie* -0,44 SEK ( -0,61 SEK)
  • Soliditet 91,8% (85,8%)

Sammanfattning av Q2 2018

Följande sammanfattning avser perioden 2018-04-01 – 2018-06-30 med jämförelseperiod 2017-04-01 – 2017-06-30

  • Omsättningen för perioden uppgår till 110 772 SEK (0 SEK)
  • Resultatet för perioden uppgår till -2 132 110 SEK (-2 863 559 SEK)
  • Aktiverade utgifter för forskning och utveckling uppgår till 446 556 SEK (410 375 SEK)
  • Genomsnittligt antal aktier uppgår till 9 877 264 stycken (8 580 000 stycken)
  • Resultat per aktie* -0,22 SEK ( -0,33 SEK)

*Resultat per aktie baseras på genomsnittligt antal aktier under perioden.

Kommentarer från VD

OptiFreeze inledde 2018 med vissa förändringar i organisation och fokusområden samtidigt som vi utökade våra säljaktiviteter. Som ett resultat av intensifierade kundkontakter har vårt fokus legat starkt på kundtester i nära samarbete med olika partners. Våra fokusområden har under detta halvår utgjorts av OptiDry och OptiFlower.

Idén att använda vår teknik inom blom- och växtindustrin väcktes först under 2017. Företagen inom OptiFlower-segmentet söker konstant efter möjliga förbättrings- och utvecklingsmöjligheter i syfte att bibehålla sina marknadsandelar och expandera sin verksamhet på en ytterst konkurrensutsatt marknad. En av de största utmaningarna inom branschen är produkternas begränsade livslängd. Varje växt eller stickling som vissnar innebär förlorade intäkter för företagen. OptiFreeze har visat sig vara svaret på denna utmaning och fick snabbt enorm uppmärksamhet från marknadens största aktörer. Som ett resultat av detta genomför vi i dagsläget tester med världens två största företag inom blombranschen. Vi diskuterar samt drar just nu upp riktlinjerna för hur OptiFlower-segmentet ska ge oss en starkare marknadsposition framöver.

Det andra fokusområdet under årets första del har varit OptiDry. Vår teknik och vårt kompetenta team gör det möjligt att sänka energiförbrukningen och behandla större kvantiteter, samtidigt som kvalitén på produkterna – torkade frukter, grönsaker och örter – förbättras avsevärt. Detta sker som ett svar på marknadskraven. Tillverkarnas primära intresse är att minska torktiderna – eller, för att uttrycka det annorlunda, spara energi. Från deras sida finns även ett behov av att se bevis för att vår teknik kan hantera ett brett urval produkter, detta eftersom produkterna ofta är säsongsbetonade. Under årets första hälft har vi genomfört tester med två olika kunder som ser potentialen i OptiFreeze-tekniken och som är fast beslutna att fortsätta vårt samarbete och våra gemensamma tester.

Vi har också undertecknat en avsiktsförklaring med en av världens största distributörer av örter och kryddor. Vårt mål är att implementera våra OptiCept-linor i tillverkarnas processkedjor och därigenom tillämpa vår teknik på fler produkter.

Den nya PEF-kammare som levererades i maj har utformats med kapacitet för kontinuerlig drift under större kapacitet. Den nya kammaren har använts i samband med kundtester, varvid det har konstaterats att processen fungerar bättre, i synnerhet i fråga om hantering av produkter med hård struktur. OptiCept-systemet har fördelen att det fungerar på ett flertal olika tillämpningsområden med endast ett fåtal smärre justeringar.

Under andra hälften av 2018 kommer vi att fortsätta driva våra projekt, med fokus på att sälja och positionera våra första produkter på marknaden.

Lund, den 29 augusti, 2018

Eda Demir VD

Denna information är sådan information som OptiFreeze AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.

Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 29 augusti 2018

Avlämnade av Halvårsrapport.

Lund den 29 augusti 2018

OptiFreeze AB (publ) Styrelsen

Eda Demir, VD

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.