Connect with us

Marknadsnyheter

Handelsbanken nominerad i global innovationstävling

Published

on

Handelsbanken har som enda bank i Sverige gått vidare i Efma-Accenture Banking Innovation Awards med innovationen Grönt EU taxonomilån. Nu pågår omröstningen på tävlingens webbsida. 

”Det här är ett konkret exempel på hur vi i nära dialog med kund kommit med en lösning på ett utmanande problem”, säger Tobias Lindbergh, ansvarig för hållbar finansiering på Debt Capital Markets, Handelsbanken.

Bankbranschen globalt genomgår en stor omvandling, där ny teknik och regelverk skapar både utmaningar och möjligheter. Efma-Accenture Banking Innovation Awards syftar till att värdera och lyfta fram de mest innovativa projekten, initiativen och idéerna i den globala bankbranschen. Tävlingen lockade i år 816 innovationer från 275 banker i 73 länder och tävlingskommittén har valt ut nio bidrag i respektive kategori. Handelsbanken är en av nio nominerade banker i kategorin Social, Sustainable and Responsible Banking.

”De föreslagna EU-taxonomikriterierna är mycket komplexa, och med vårt gröna EU taxonomilån har vi lyckats underlätta och hjälpa kunder att hantera komplexiteten. Innovationen möjliggör också en snabb utveckling av nya finansieringsprodukter som efterlever de föreslagna kriterierna i EU:s taxonomi och är således något som vi har möjlighet att skala upp”, säger Tobias Lindbergh, ansvarig för hållbar finansiering på Debt Capital Markets, Handelsbanken.

Handelsbanken – en innovativ bank
Tidigare i år utsågs Handelsbanken till Sveriges mest innovativa stora bank, när Karlstad Universitet för tredje året i rad genomförde undersökningen Svenskt Innovationsindex.

”Att vi alla i banken dagligen har kunden i fokus skapar en unik drivkraft att hela tiden  adressera kundernas behov och utmaningar. Att helt enkelt göra livet enklare för dem”, säger Stephan Erne, chief digital officer i Handelsbanken.

Om Efma-Accenture Banking Innovation Awards
Sedan starten 2013 har tävlingen varit en katalysator för innovation inom bankverksamhet, som visar upp de mest spännande och effektiva innovationerna som drar nytta av ny teknik, utmaningar och möjligheterna inom branschen. En oberoende bedömnings- och röstningsprocess säkerställer utmärkelsernas trovärdighet. EFMA är ett internationellt icke vinstdrivande nätverk för beslutsfattare inom finans och försäkring. Accenture är ett globalt konsultbolag med verksamhet inom bland annat strategisk rådgivning och digitalisering.

Så här kan du rösta
Omröstning pågår på tävlingens webbsida:
Award Contest 2021 | EFMA Banking Innovation skapa ett konto för att rösta mellan den 12 till 24 oktober 2021. Rösterna kommer att utgöra 50 procent av slutresultatet, varav 40 procent från Efma-medlemmar och 10 procent från icke-medlemmar. Resterande 50 procent kommer från rösterna i en tävlingsjury, som består av medlemmar från hela världen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys