Connect with us

Marknadsnyheter

Helén startade företag av sitt kreativa skapande

Published

on

Med många idéer och en nyfikenhet på att starta eget kom Helén Varenius till Business Center Angered. Här fick hon en mentor som genom rådgivning och peppande hjälpt henne att hitta rätt. I dag driver Helén en kreativ verksamhet som konstnär och författare.

När Helén Varenius klev in på Business Center Angered första gången var hon inte riktigt redo att starta eget. Men en tanke hade börjat gro hos Helén, att det här med egenföretagande skulle kunna vara något för henne.

– På en företagardag hos Tillväxtverket hade jag fått tips om att Business Center Angered gav personlig rådgivning kring att starta eget. Det tyckte jag lät jättebra, så jag gick dit och kom i kontakt med företagsrådgivaren Dragan Sako. Där fick jag precis det stöd jag behövde för att ta steget. Dragan har hjälpt mig väldigt mycket, och tillsammans har vi vridit och vänt på hur jag skulle kunna sätta i gång och utveckla en verksamhet, berättar Helén.

Hon fick starta från början, och att komma dit hon är i dag har varit en lång process. De kreativa idéerna behövde först trattas ner till en renodlad affärsidé som var värd att satsa på. Steg för steg har Helén sedan med Dragans hjälp registrerat sitt företag, tagit fram budget och underlag till starta-eget-bidrag, knådat fram en affärsplan och marknadsfört sig. De har hela tiden haft regelbunden kontakt och när Helén behövt hjälp med något särskilt har hon kunnat få det med kort varsel.

Stöd i att ta nästa steg

– Dragan har alltid visat respekt för mina idéer och stöttat mig att komma vidare genom att uppmuntra mig kring mitt måleri och skrivande, tipsa om utbildningar, och ge väldigt bra råd om vad jag ska tänka på och vilka jag kan kontakta. Till exempel förslag på hur jag kan sälja min konst, ge ut mina böcker själv och komma i kontakt med tryckerier. Vid motgångar har Dragan också funnits där och peppat mig att inte ge upp, säger Helén och fortsätter:

– Nu är jag verksam som författare och konstnär, och det är vad mitt företag Trolltoppan handlar om. Det känns så kul att ha kommit i gång och att det funkar som verksamhet. Jag har skrivit två böcker som jag gett ut själv, skapat en blogg och startat en webbutik där jag säljer min konst och mina böcker.

Böckerna och bloggen handlar om ämnet syskonmisshandel, och bygger på Heléns uppväxt och egna upplevelser.

– Syskonmisshandel är ett ämne som få vågar prata om i dag och som jag försöker skapa uppmärksamhet kring genom mitt företag. Jag vill fortsätta att ge ut böcker om det, men även om andra ämnen. Jag har hur många bokidéer som helst!

Just nu skriver Helén på en antologi och självhjälpsbok där andra personer, som hon kommit i kontakt med via sin blogg, medverkar med sina egna nedskrivna erfarenheter av syskonmisshandel. Helén illustrerar boken, och kommer att ge ut den själv precis som tidigare. Hon har också planer på att ge ut en fotobok.

Branschen som Helén valt tar det tid att få lönsamhet i. Men att starta eget handlar inte bara om att tjäna pengar. För parallellt med företaget har det också varit en resa på det personliga planet.

– Jag har utvecklats jättemycket som person. Samtidigt som jag har drivit och utvecklat min verksamhet har jag även kämpat för att må bra mentalt. Därför har stödet och peppandet från Dragan betytt mycket för att nå dit jag är i dag. De säger att ensam är stark, men det stämmer inte.

Om Trolltoppan:

Författar- och konstverksamhet som startade 2020. Helén målar och skriver, och säljer sina egenutgivna böcker och artprints i sin webbutik. Hon driver också en blogg som handlar om syskonmisshandel. Ett ämne som hon vill uppmärksamma genom sitt företag.

Heléns tips: Så kommer du i gång med en kreativ verksamhet:

  1. Satsa på din idé – utveckla den, tro på dina drömmar och dig själv fast resan är lång. Jag växte med uppgiften.
  2. Gå med i många olika nätverk som passar din verksamhet, som till exempel föreningar och Facebookgrupper. Genom nätverken kan du få tips från andra hur de gör och löser olika saker. Och du kan hitta andra att ha utställning eller mässmonter tillsammans med.
  3. Gör så mycket förberedande arbete och marknadsföring som möjligt innan du startar företaget, till exempel att bygga upp en webbsida och sätta i gång ett Instagramkonto.
  4. Starta en webbutik där du kan sälja dina alster.
  5. Var uthållig! Det här med att vara företagare kan vara ett maratonlopp inom konst- och författarskap. Det tar ett tag innan det kan bli lönsamt.

Heléns tips: Så ger du ut din egen bok:

  1. Författarcentrum har lektörer, redaktörer och korrekturläsare som du kan använda dig av. De kan gå igenom ditt manus och skicka tillbaka tips på förbättringar och korrektur.

  2. Designa och skapa ditt eget bokomslag. På Youtube hittar du tutorials på hur du går till väga.

  3. Leta i andra böcker för att se var de har tryckts. Kontakta sedan de tryckerier som verkar intressanta för att få offerter på tryckkostnaden.

Kostnadsfri rådgivning och stöd:

Business Center i Angered och Gamlestaden kan du få kostnadsfri rådgivning och vägledning i hur du startar eller driver företag. Här kan du även delta i seminarier, workshops och andra aktiviteter kopplade till nyföretagande och entreprenörskap.

Business Center Angered
Företagsrådgivare: Dragan Sako
Var: Angereds Torg 12
Drop-in: tisdag, onsdag och torsdag 12:00–16:00 

Business Center Gamlestaden
Företagsrådgivare: Selma Atic
Var: YESBOX, Gamlestadens Fabriker
Öppettider YESBOX: måndag-torsdag 09:00-16:00, fredag 09:00-14:00

Kom förbi på någon av våra drop-in-tider eller boka ett personligt möte för hjälp och rådgivning. För aktuella rådgivningstider, se vår bokningskalender.

Vi stöttar kulturella och kreativa näringar

För Business Region Göteborg är det självklart att stötta de kulturella och kreativa näringarna. Vi står som värd för olika mötesplatser för branschutveckling och vi hjälper till med allt från hur du driver företag till hur du når ut internationellt. Läs mer om hur vi kan hjälpa dig

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.