Connect with us

Marknadsnyheter

Hemsö erhåller kreditbetyg A3 med stabila utsikter från Moody’s

Published

on

Kreditvärderingsinstitutet Moody’s ger Hemsö kreditbetyg A3 med stabila utsikter. Moody’s är det tredje och senaste kreditvärderingsinstitutet som följer Hemsö.

‒ Vi är nöjda över att Moody’s rapport lyfter fram Hemsös stabila affärsmodell inom social infrastruktur och dess starka långsiktiga ägare i Tredje AP-fonden. Det är ytterligare ett bevis på Hemsös höga kreditvärdighet, säger Rutger Källén, vice vd och CFO på Hemsö.

Hemsö har sedan tidigare kreditbetyg A- från Standard and Poor’s, samt AA- från Fitch Ratings.

För vidare information vänligen kontakta:

Rutger Källén, vice vd och CFO                                                                             08-501 170 35

Denna information är sådan information som Hemsö Fastighets AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 4 februari 2025 kl. 08:30 CET.

Hemsö är Sveriges ledande ägare av samhällsfastigheter. Verksamheten består i att hållbart äga, förvalta och utveckla samhällsfastigheter för äldreboende, utbildning, vård och rättsväsende. Hemsö finns i Sverige, Tyskland och Finland. Hemsös verksamhet kännetecknas av långa hyresavtal och stabila hyresgäster. Tredje AP-fonden är majoritetsägare. Det totala värdet på Hemsös fastighetsbestånd uppgår till 85,6 miljarder kronor. Hemsö har sedan mars 2015 kreditbetyg A- från Standard & Poor´s, sedan mars 2024 AA- från Fitch Ratings och sedan februari 2025 A3 från Moody’s. Mer information på www.hemso.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys