Marknadsnyheter
Hemsö planerar utbyggnad av äldreboende i centrala Halmstad


Hemsö möjliggör utbyggnad av det befintliga äldreboendet Slottsparken i centrala Halmstad. Äldreboendet kommer att få fem nya våningsplan med totalt 50 platser, en fördubbling av nuvarande antal platser. Hyresgäst är Halmstads kommun.
Boendet är beläget i Slottsparken på söder i Halmstad, med gångavstånd till park, hav och centrum. Halmstads kommun bedriver verksamheten i boendet, som har inriktning mot vård- och omsorgsboende och demensboende.
‒ Behovet av nya äldreboendeplatser är stort i Halmstad. Vi är glada över att fler kommer att få möjlighet att bo på Slottsparken, som är ett populärt boende i ett bra läge. Byggnaden färdigställdes i slutet av 50-talet och är kulturhistoriskt intressant, vi ser fram emot att få utveckla den ytterligare, säger Robert Cardell, projektutvecklare på Hemsö.
Kommunen har godkänt Hemsös önskemål att ta fram en ny detaljplan för utbyggnad. Beslut om detaljplanen tas i slutet av 2026. Renoveringen av nuvarande lokaler beräknas vara färdig i början av 2025.
För vidare information vänligen kontakta:
Robert Cardell, projektutvecklare 040-636 48 26
Åsa Thoft, kommunikationschef 08-501 170 57
Hemsö är Sveriges ledande ägare av samhällsfastigheter. Verksamheten består i att hållbart äga, förvalta och utveckla samhällsfastigheter för äldreboende, utbildning, vård och rättsväsende. Hemsö finns i Sverige, Tyskland och Finland. Hemsös verksamhet kännetecknas av långa hyresavtal och stabila hyresgäster. Tredje AP-fonden är majoritetsägare. Det totala värdet på Hemsös fastighetsbestånd uppgår till 84,1 miljarder kronor. Hemsö har sedan mars 2015 kreditbetyg A- från Standard & Poor´s och sedan mars 2024 kreditbetyg AA- från Fitch Ratings. Mer information på www.hemso.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke