Connect with us

Marknadsnyheter

Högre andel manliga chefer negativa till depression

Published

on

Det är högre andel manliga än kvinnliga chefer som har negativa attityder till depression, visar en studie från Göteborgs universitet. Ju högre chefspositioner desto högre andel med negativa attityder, vilket även gällde kvinnor på chefsjobb. 

Studien, som är publicerad i BMC Public Health, bygger på en webbaserad enkät och omfattar  2 663 chefer varav 901 kvinnor och 1 762 män. Studien tar specifikt sikte på attityder till depression, en mycket vanlig psykisk sjukdom.

Resultaten visar att 24 procent av de manliga deltagarna, chefer på olika nivåer och i olika typer av företag och organisationer, hade negativ attityd till depression. Motsvarande andel för de kvinnliga cheferna i studien var 12 procent.  

Monica Bertilsson är universitetslektor i folkhälsovetenskap vid Sahlgrenska akademin, Göteborgs universitet, och projektansvarig för studien:

– Vi blev förvånade över att skillnaderna mellan kvinnliga och manliga chefer kvarstod även efter att vi i våra statistiska analyser kontrollerat för andra faktorer som chefernas utbildning, vilken typ av arbetsplats de var på, hur länge de varit chefer och om de hade erfarenhet av medarbetare med depression, säger hon.

Kan påverka vid anställning

Skillnaderna undersöktes utifrån ett index med tolv olika påståenden som mätte chefers emotionella, kognitiva och beteendemässiga attityder till medarbetare med depression. För elva av tolv påståenden var skillnaden mellan manliga och kvinnliga chefer signifikant.

Männen instämde i högre grad med påståendena att de kände sig osäkra ihop med medarbetare med depression, att dessa medarbetare är en börda för arbetsplatsen och att de inte bör jobba när de medicinerar.

Manliga chefer instämde också i högre grad med att de inte skulle göra tillfälliga förändringar i arbetet för att stödja en medarbetare med depression, eller anställa någon som de visste hade haft depression. Däremot svarade manliga och kvinnliga chefer likadant på påståendet att det är stressande med medarbetare med depression.

Ju högre chefsposition desto högre andel negativa attityder hos både män och kvinnor. Andelen  med negativa attityder minskade dock i förhållande till hur många medarbetare med dessa besvär man mött som chef, både bland manliga och kvinnliga chefer, vilket forskarna ser som positivt.

Vanligt bland yrkesverksamma 

Förekomsten av depression, ångest och annan psykisk ohälsa räknas som ett av de största och snabbast växande hälsoproblemen i världen. Stressrelaterad psykisk ohälsa är dessutom den sjukdomsgrupp som ökar mest bland de sjukskrivna i Sverige.

Enligt Arbetsmiljölagen har chefer ansvar för de anställdas hälsa och säkerhet, att förebygga ohälsa och även ett långtgående ansvar vid rehabilitering. Det som är specifikt vid just psykisk ohälsa är det stigma och de negativa attityder som råder gentemot dessa sjukdomar.– Chefer med negativa attityder kan ha svårare att förhålla sig till frågor som rör psykisk hälsa generellt men också att ge stöd till personer som kan behöva kort- eller långsiktig arbetsanpassning, konstaterar Monica Bertilsson.

Studien är enkätbaserad. Den bygger på ett stort material och vi har tagit hänsyn till många faktorer förutom genus som skulle kunna påverkar resultaten. Men fyndet kvarstår vilket gör resultatet starkt. Men det är viktigt att påpeka att detta är en attitydundersökning. Vi vet inte hur manliga och kvinnliga chefer agerar i verkliga livet, säger hon.

Studien ingår i projektet ”Chefens perspektiv – en missad pusselbit” var syfte är att bättre förstå chefers kunskaper och strategier för stöttning av medarbetare med vanlig psykisk sjukdom. Syftet är att utveckla bra insatser för att stärka chefers kompetens på området psykisk hälsa i arbetslivet.

Titel: Gender differences in managers’ attitudes towards employees with depression: a cross-sectional study in Sweden, https://doi.org/10.1186/s12889-020-09848-2

Kontakt: Monica Bertilsson, tel. 0766 18 68 57; monica.bertilsson@socmed.gu.se

Bild: Monica Bertilsson (foto: Cecilia Hedström)

Margareta Gustafsson Kubista
Pressansvarig kommunikatör
Sahlgrenska akademin, Göteborgs universitet
0705 30 19 80
press@sahlgrenska.gu.se

Sahlgrenska akademin är Göteborgs universitets medicinska fakultet med utbildning och forskning inom medicin, odontologi och vårdvetenskap. Fakulteten har 5300 studenter, 187 professorer och över 800 aktiva doktorander. sahlgrenska.gu.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys