Connect with us

Marknadsnyheter

Hur rekryterar man tusentals när få finns att tillgå?

Published

on

Kompetensbristen inom energibranschen är idag enorm. När stora företag tvingas vända sig till andra branscher för att anställa personal riskerar den redan skenande olycksstatistiken att öka ytterligare. Trots de stora utmaningar branschen nu tampas med så finns det vägar framåt. Det bevisar Hitachi Energy med huvudkontor i Ludvika som med stor framgång nu nyrekryterar i rekordtakt. 

Den globala ledaren inom kraftteknik, Hitachi Energy, har under lång tid arbetat intensivt med att försörja ett enormt kompetensbehov. När Kunskapsnätverk Elsäkerhet bjöd in till premiär för höstens seminarieprogram var det Håkan Flink, strategisk ambassadör för kompetenstillväxt vid Hitachi Energy, som höll seminariet ”Kampen om kompetensen – hur rekryterar man tusentals när få finns att tillgå?”. Där berättade Flink om hur en svensk rekordorder satte storbolagets kompetensbehov på sin spets. 

Våren 2023 hände det som gjorde att vi blivit väldigt, väldigt, utmanade på ett positivt sätt. Vi fick Sveriges största exportorder någonsin. Ett konsortium som heter Tennet beställde en order till ett värde av 147 miljarder kronor. Den här ordern kom på toppen av en redan bra orderbok, så då insåg vi att vi måste börja tänka på ett helt annat sätt för att klara av det här, säger Håkan Flink. 

Man satte då upp det ambitiösa målet att under 2023 rekrytera 1000 personer till Hitachi Energy Sverige. När året sedan summerades hade man klarat uppgiften: 1061 rekryteringar hade gjorts. Innevarande år satte man samma mål och redan i augusti hade man anställt 1047 personer. Hitachi Energys kompetenskälla tycks trots detta vara långt ifrån uttömd, ytterligare närmare 800 personer är i nuläget inne i rekryteringsprocessen. 

Det här är en fantastiskt spännande resa att vara delaktigt i. Så sent som 2019 var vi 2 850 personer på sajten i Ludvika och nu har vi passerat 4 500. Det är en extrem tillväxt. 

Jätteexpansionens framgångsfaktorer är flera, men en av de allra viktigaste möjliggörarna för de över 2000 rekryteringarna är enligt Håkan Flink samverkan.  

Vi har under en ganska lång tid, långt innan den senaste tillväxten tog fart, haft ett strategiskt partnerskap med de stora universiteten i Sverige. Eftersom vi vet att professionellt arbete blir bra först när man knyter djupare kontakter så har vi gjort ett urval, säger han. 

Samverkansresan började med Uppsala universitet. Redan efter ett par år märkte båda parter att samarbetet var lyckosamt och som följd av detta skapades många naturliga kontakter mellan universitetet och företaget. 

Det gick så bra så vi tänkte att vi måste kopiera konceptet. Då skapade vi samma typ av samverkan med de universitet som vi såg var starkast inom den kompetenstillförsel som vi behövde, säger Håkan Flink och fortsätter: 

Det har blivit väldigt framgångsrikt och ju djupare samverkan blir, desto mer kontakter bygger man upp. 

För att nå den djupare samverkan Håkan Flink beskriver har det krävts både tid och engagemang. Att bygga dessa relationer med akademien och sedan bygga upp en effektiv rekryteringsstrategi runt dem har tagit många år, men i den expansiva fas företaget nu befinner sig i har det långsiktiga arbetet alltså varit avgörande.  

Att i denna period av rekordstora nyrekryteringar också säkerställa elsäkerheten är utmanande. Hitachi Energys elsäkerhetsansvarig Daljit Padam nöjde sig inte med att göra en överblick av kompetensen bland de anställda, utan gjorde en fördjupning i hur kunskapsnivåerna faktiskt såg ut. Som exempel fick personalen på provrummet genomgå några enklare tester för att se hur de låg till. Dessa tester blottade betydande brister i personalens grundläggande kunskaper, vilket innebar stora säkerhetsrisker. 

Man måste verkligen gå in och testa inom de områden som kräver extra säkerhet, som exempelvis provrummet. Det går inte bara förlita sig på ett papper där det står att personen har rätt kompetens, man måste också verifiera den i praktiken. Ställ frågor, syna kunskaperna och se till att ingen olycka sker på grund av bristande kompetens, säger Håkan Flink. 

För den som vill fördjupa sig i de kompetensstrategier som möjliggjort Hitachi Energys enorma tillväxt så finns seminariet med Håkan Flink tillgängligt i sin helhet på Kunskapsbanken. Under hösten kommer fler spännande seminarier som tar upp ämnen kopplade till kompetensbristen inom energibranschen. För att inte missa dessa tillfällenr att ta del av värdefull kunskap ansöker man om ett kostnadsfritt medlemskap i Kunskapsnätverk Elsäkerhet. 

Gå med i Kunskapsnätverk Elsäkerhet

KONTAKT:
Tomas Winter, Head of business area Peritum Safe Energy
tomas.winter@peritum.se
010-333 38 21

SAFE ENERGY I samarbete med energibranschens aktörer utvecklar vi tjänster och skapar handlingskraft och trygghet.
En del av Peritum AB.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.