Connect with us

Marknadsnyheter

Hushållens boprisförväntningar stiger

Published

on

SEB:s Boprisindikator ökar med 5 enheter i februari, från plus 45 till plus 50. På regional nivå ligger indikatorn mellan plus 42 och plus 58 enheter. Hushållens förväntningar på styrräntan om ett år ökar med 0,05 procentenheter till 2,33 procent. Andelen hushåll som planerar att binda sina rörliga bolåneräntor sjunker med 1 procentenhet från föregående månad till 13 procent. Det visar februari månads Boprisindikator. 

Andelen hushåll som tror på stigande priser det kommande året ligger den här månaden på 59 procent, en ökning med 3 enheter från förra månaden. Andelen hushåll som tror på sjunkande priser minskar med 2 enheter till 9 procent. Andelen som tror på oförändrade priser ligger kvar på samma nivå som förra månaden på 22 procent. Boprisindikatorn är skillnaden mellan andelen hushåll som tror på stigande priser och andelen som tror på fallande priser. Indikatorn ligger i denna mätning på plus 50, vilket är en ökning med 5 enheter från förra månaden.

– Hushållens optimistiska inställning till bostadsmarknaden fortsätter att stiga och nästan 60 procent av svenskarna tror nu på stigande bostadspriser under 2025. Faktiska boprisutvecklingen har inlett året mer försiktigt men väntas tillta under året och fortsätta på den trend som etablerades under hösten, säger SEB:s privatekonom Américo Fernández.

Hushållen tror att styrräntan kommer ligga på 2,33 procent om ett år 
På frågan vad hushållen tror om nivån på Riksbankens styrränta om ett år svarar de i genomsnitt att styrräntan kommer att ligga på 2,33 procent. Det är en ökning med 0,05 procentenheter från föregående månad. 

13 procent av hushållen planerar att binda räntan 
Av de hushåll som helt eller delvis har rörlig ränta på sina bolån svarar 13 procent att de har för avsikt att binda räntan inom den kommande tremånadersperioden. Det är en minskning med 1 enhet från förra månaden. Andelen som säger att de idag endast har rörlig ränta ökar med 7 enheter till 38 procent. Andelen som har bunden ränta ökar med 1 enhet från föregående månad till 19 procent. Andelen som har en kombination av bunden och rörlig ränta ökar med 2 enheter från föregående månad till 19 procent.

– Hushållen ställer in sig på att räntebotten står för dörren. Under Boprisindikatorns drygt 20-åriga historia så har andelen hushåll som haft helt rörligt på sitt bolån aldrig varit så hög som den är nu på nästan 40 procent. Alternativet att binda bör dock inte uteslutas av hushållen i en tid då mycket av den ekonomiska utvecklingen fortfarande är osäker, säger Américo Fernández.

Boprisindikatorn stiger i majoriteten av regionerna
Den här månaden stiger boprisindikatorn i fem regioner, är oförändrad i en och sjunker i en. I Norrland stiger indikatorn med 12 enheter från plus 33 till plus 45. I Stockholm stiger indikatorn med 10 enheter från plus 48 till plus 58 och i Östra Götaland stiger den med 7 enheter från plus 35 till pus 42. I Västra Götaland stiger indikatorn med 1 enhet från plus 50 till plus 51 medan den är oförändrad i Skåne på plus 53 enheter och sjunker med 1 enhet i Svealand exklusive Stockholm från plus 46 till plus 45.

Demoskop genomför varje månad sedan mars 2003 på uppdrag av SEB undersökningen Boprisindikatorn. Denna undersökning bygger på cirka 1 000 webbintervjuer inom ramen för en onlinepanel. Undersökningen genomfördes under perioden 28 januari till 4 februari. Fram till och med december 2019 genomfördes Boprisindikatorn med hjälp av telefonintervjuer.

Boprisindikatorn – Utveckling senaste 12 månaderna: 

Mar-24 Apr-24 Maj-24 Jun-24 Jul-24 Aug-24 Sep-24 Okt-24 Nov-24 Dec-24 Jan-25 Feb- 25
32 39 48 52 51 43 47 49 50 42 45 50

För mer information, kontakta:
Américo Fernández, SEB:s privatekonom
070-739 4564
americo.fernandez@seb.se

Petter Brunnberg, Presschef 
070-763 51 66
petter.brunnberg@seb.se

 

SEB är en ledande nordeuropeisk finansiell koncern med internationell räckvidd. Vårt syfte är att positivt forma framtiden med ansvarsfull rådgivning och kapital, idag och för framtida generationer. Genom att samarbeta med våra kunder vill vi vara en ledande katalysator i omställningen till en mer hållbar värld. I Sverige och i de baltiska länderna erbjuder vi ett stort spann av finansiella tjänster och rådgivning. I Danmark, Finland, Norge, Tyskland och Storbritannien är vi inriktade på företagsaffären och investment banking utifrån ett fullservicekoncept till företag och institutioner. Vår internationella prägel återspeglas genom vår närvaro i mer än 20 länder världen över med cirka 19 000 medarbetare. Den 31 december 2024 uppgick koncernens balansomslutning till 3 759 miljarder kronor och förvaltat kapital till 2 664 miljarder kronor. Läs mer om SEB på sebgroup.com/sv.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys