Connect with us

Marknadsnyheter

I Love Lund publicerar årsredovisning för 2024

Published

on

Årsredovisningen finns tillgänglig i sin helhet i bifogad pfd-fil samt I Love Lunds hemsida (ilovelund.se).

 

2024 i sammanfattning

 

Finansiella värden

  • Resultat på -7,0 MSEK 2024 vs. -3,3 MSEK 2023 och  -11,7 MSEK 2022
  • Eget kapital backade totalt 8%, och per aktie 19%, främst pga valda nedsättningar av onoterade innehav
  • Soliditet på 98,7%, kreditbetyg 5 och obeståndsrisk 0,02%
  • En kapitalresning under året som inbringar 4,0 MSEK
  • Referensmarknaden; små noterade investeringsbolag, föll med 39% i genomsnitt. Vår residualkurs backade 27% med samma volatilitetsrisk 

Portföljstruktur

  • God kassahållning
  • Diversifierad bred aktieportfölj över flera sektorer
  • Främst onoterade innovativa Lundabolag i tidig fas, kryddat med välkända symbolföretag för Lund
  • Stigande andel noterade innehav vs onoterade innehav

Aktiviteter

  • Välbesökta aktieägarevenemang och företagspitchar
  • Utökad närvaro på sociala medier med en kraftig ökning (+367%) av inläggsvisningar på LinkedIn
  • Veckovisa drop-in torsdagsträffar
  • Ett tiotal saminvesteringar

Portföljförändringar

  • Ett nytt portföljbolag
  • Följdinvesteringar i ett tiotal bolag
  • Tre avyttringar/Likvideringar
  • Totalt ett trettiotal affärstransaktioner

Människorna

  • Tre nya styrelseledamöter
  • Antalet aktieägare +75 st. / +17% över året
  • Team med åtta personer; styrelse, ledning och studenter

Nya initiativ

  • Produktflora: Fördjupad ÅR, Börsradar, chatbot och Referensfokus
  • Tillväxtemission
  • Hållbarhetsinitiativ
  • Föreläsningar

 

 

VD har ordet

Året är till ända och vi fortsätter vår dedikerade resa med uthålliga investeringar mot våra mål. Det är en splittrad bild som uppvisats med ömsom vin och ömsom vatten för tolvmånadersperioden. Resultatmässigt må det ha varit ett svagt år, både för oss och i linje med vår innovationspräglade del av marknaden. Men verksamhetsmässigt har vi aldrig haft fler aktieägare, genomfört kontinuerliga investeringsflöden in i våra innovativa bolag och skapat både välbesökta och uppskattade aktieägarevenemang. Långsiktigt ligger fokus naturligt på att räkenskapsresultaten infinner sig som motor för alla Lunda-sprudlande näringslivsaktiviteter.

Vi är stadda vid god kassa fortsatt, 98% solida och är ännu inte helt fullinvesterade. 2024 är året då vi intog en alltmer känd och självklar roll i det lokala finansiella ekosystemet, med tillbörlig trovärdighet och starkare varumärke. Den positioneringen bör gynna oss när tecken finns på att småbolagscykeln kan vända uppåt igen.

Vid årsslutet uppvisades ett bokfört eget kapital om drygt 40 msek, en minskning med drygt åtta procent under 2024, inräknat en mindre emissionen genomförd under hösten som inbringade 4 msek. Vi hoppas och tror att det är en tillfällig minskning av vårt bolagsbygge. Men det är närt omöjligt att helt lyckas trotsa snål- och kastvindarna som nu härjat fritt i trenne år runt Lunds och hela Sveriges innovationsdistrikt. Just här och nu har det synts mig extra tydligt vilken viktig och meningsfull roll I Love Lunds aktieägare spelar, tillsammans med större viktiga investeringsaktörer inom innovation och näringsliv, för att säkerställa att attraktion och arbetstillfällen även framgent hamnar i Lund.

Tidigare år gick våra finansiella värden betydligt bättre än referensmarknaden, och under detta 2024 svagt bättre, läs mindre dåligt. Relativ överavkastning låter dock grumligt och nästan som en ordlek i en åter nominellt fallande kurs – även om det faktiskt är våra gällande liggande ägardirektiv.

Under året uppgick resultatet efter finansiella poster till -7 msek, vilket utöver de reguljära rörelsekostnaderna mycket härrörde sig till nedskrivningar av diverse mindre onoterade innehav där vi tycker oss antingen se en diskrepans mellan målbild och måluppfyllelse av tidigare säljprognoser, eller exempelvis lägre riktmärken pga nya emissionsvärderingar. Vårt mindre noterade ben utvecklades väl under perioden och stödde upp det större men svagare benet av onoterade innehav.

Under året investerades enbart i två nya portföljbolag, medan tre mindre avyttrades. Inga större exits genomfördes. Vårt krut lades främst på att stötta de existerande portföljbolag som vi anser livskraftiga, vilka finansierades i ett totalt trettiotalet transaktioner under året. De flesta entreprenörerna har valt att spara sig till kassaflödesneutralitet medan några färre av tids- eller konkurrensskäl valt att satsa sig mot lönsamhet och tillväxt. Hög riskvillighet, tidig innovation och lång sikt går alltid hand i hand och det är rätt få som uthärdar prövningarna över längre tid. Så viss respit och trendvändning uppåt för nuvarande frustrerade entreprenörer och helt modfällda investerare vore naturligtvis manna och välkommet framåt. När kommer vändningen i konjunktur och riskvilja diskuteras flitigt av alla och envar.

En mindre tillväxtemission med syfte att öka vår investeringstakt genomfördes under året och inbringade 4 msek. Detta var vår första kapitalresning i noterad miljö. Vi har inte tagit in kapital ända sedan 2021 eftersom vi tills nu finansierats av vår kassa samt tidigare års exit. Periodvisa resningar framåt, för att bygga vårt bolag än större och mer relevant, finns i vår målbild.

På aktivitetssidan under året genomlyssnades och -lystes många investeringspresentationer och speed pitchar. Saminvesteringar med partners och aktieägare genomfördes konstant i de flesta transaktionerna. Företagsbesök genomfördes, både hos Alfa Laval och Camurus. Pitch events i våra egna lokaler blandades med sommar- och vintersamkväm. Inspirerande föreläsningar om I Love Lund-konceptet genomfördes, både i huvudstaden samt gästföreläsning vid Ekonomicentrum. Avslutningsvis på året lockade vår vändskumpa närmare ett rekorderligt antal rekorderliga (sic) aktieägare till våra lokaler för en gemensam tribut till årets ansträngningar att stödja Lunds innovativa start-up scen med investeringskapital, kompetenser och nätverksmatchningar

Totalt i motsats till rikstrenden så ökade faktiskt antalet aktieägare för oss, åter igen. Vi är i år +17% fler, totalt 75 nytillkomna ilovelund-själar som är villiga att ta gemensam finansiell risk tillsammans med oss. Välkomna!, och grattis till en låg inköpsnivå. Vi har en bit kvart till att bli en lokal Folkaktie kring vilken Solen snurrar men vi närmar oss metodiskt för varje år. Med organisk tillväxt tar det något decennium eller två, med ambitiös marknadsföring kan det gå mycket snabbare. Hur hårt vi spänner bågen bestämmer vi ihop: på årsmöten, via styrelsen och via våra veckovisa ägarträffar.

Slutligen ett litet perspektivskifte; att investera i innovationsbolag i tidig fas må kanske inte anses sexigt spännande nationellt eller globalt i nuläget. Sektorn är under press och det gör ont. Men det är ju faktiskt Lunds ID och DNA. Och vi vill att forskningsresultat även i framtiden utvecklas till bärande företag, baserade just här, så vi medverkar ju kontinuerligt med att stödja nya innovativa företag i alla delar av konjunkturcykeln. Vi medverkar till att skapa arbetstillfällen, rädda bolag, omlokalisera företag hit. Vi har framgångsrikt lyckats skapa en finansiell investeringsstruktur, och en fysiskt möteshubb, smidigt enkelt och tillgängligt för Lundabors lokala investeringar.

Det känns mycket meningsfullt att verka för Lunds tillväxt – även år när det serveras mer mellanmjölk än grädde till gröten. Så tack till alla er aktieägare för er investering i Lunds lysande nutid och vår gemensamma gyllene framtid,

Uppåt och framåt I Love Lund,

Björn Englund

Verkställande direktör

A person smiling with hand on chinDescription automatically generated

Kommande rapporttillfällen

Delårsrapport kvartal I 2025 – 17 april 2025

 

För mer information vänligen kontakta:

Björn Englund, VD

Telefon: +46 73-5295333

E-post: bjorn.englund@ilovelund.se

 

Hemsida: www.ilovelund.se

 

Det här är I Love Lund:

I Love Lund är ett idéburet investeringsbolag som investerar i bolag med anknytning till Lund, företrädesvis onoterade och i en tidig utvecklingsfas. Utöver den rena investeringsverksamheten ingår i kärnverksamheten att skapa företagsrelaterade och även mötesaktiviteter för våra aktieägare och övriga intressenter runt Bolaget. Investeringsportföljen består idag av över femtio (50) bolag varav den stora merparten är onoterade. Investeringarna ska ge en god värdeökning, vilket tillsammans med andra aktivitetsmål och effekter, bäst kan definieras som en god relativ riskjusterad värdeökning över en konjunkturcykel. I Love Lunds investeringsportfölj har en bred och diversifierad sammansättning som både ska reflektera dagens och framtidens näringsliv i Lund. Mer information finns www.ilovelund.se

 

Continue Reading

Marknadsnyheter

Investerarens guide till säljtratten: Varför intäkter är en laggande indikator

Published

on

Två säljare studerar siffror

Som investerare eller trader är du van vid att leta efter mönster och indikatorer som kan förutsäga framtida prisrörelser. Inom teknisk analys (TA) skiljer vi noga på ledande indikatorer (som ger signaler innan en trend vänder) och laggande indikatorer (som bekräftar en rörelse som redan skett). Samma obarmhärtiga logik gäller när vi analyserar fundamentan och tillväxtpotentialen i B2B-bolag.

När kvartalsrapporten släpps stirrar marknaden sig ofta blind på omsättningstillväxt och sista raden. Men sanningen är att dagens intäkter är den ultimata laggande indikatorn. Den omsättning ett B2B-bolag redovisar idag är resultatet av sälj- och marknadsaktiviteter som genomfördes för sex, nio eller tolv månader sedan. Att köpa en aktie enbart baserat på historisk omsättning är som att handla ett index baserat enbart på ett glidande medelvärde – du agerar på gammal information.

För att verkligen förstå ett bolags framtida kassaflöden och fundamentala styrka måste du titta på toppen av deras säljtratt. Det är där de ledande indikatorerna finns.

Säljpipelinen som ledande indikator

Ett bolags säljpipeline (det samlade värdet av alla pågående affärsmöjligheter) är i teorin den bästa ledande indikatorn för framtida intäkter. Om pipelinen växer idag, bör intäkterna växa imorgon. Men precis som i teknisk analys är inte alla signaler tillförlitliga. Marknaden är full av ”falska utbrott” och ”bull traps”.

Många bolag pumpar upp sin pipeline med orealistiska affärsmöjligheter för att lugna styrelsen eller marknaden. Säljarna lägger in företag som visat ett vagt intresse, men som saknar budget eller mandat att fatta beslut. Detta skapar en illusion av framtida tillväxt.

När ledningen styr bolaget efter denna uppblåsta pipeline – man kanske anställer mer leveranspersonal eller drar på sig fasta kostnader i tron att intäkterna är på väg – och affärerna sedan inte materialiseras, slår det skoningslöst mot marginalerna nästa kvartal. En ostrukturerad pipeline är lika farlig som felkalibrerad algoritm; ”Garbage in, garbage out”.

Att skapa en sann signal

Hur bygger ett företag en pipeline som faktiskt utgör en sann signal för framtida intäkter? Svaret ligger i hur inflödet av nya affärsmöjligheter hanteras och filtreras i det allra första ledet.

För att eliminera bruset måste bolag etablera rigorösa processer i toppen av tratten. Detta innebär att sluta mäta fåfänga mätetal som ”antal samtal” och istället fokusera på konverteringskraft och relevans. Genom att integrera professionell och kvalificerad mötesbokning säkerställer företaget att endast de prospekt som har ett faktiskt affärsbehov, rätt beslutsfattare och finansiella muskler tillåts komma in i säljpipelinen.

När denna filtrering sköts med strategisk precision, förvandlas pipelinen från en lista med förhoppningar till en matematisk sannolikhetskalkyl. Det är detta som skiljer bolag med hög volatilitet i sina intäkter från bolag med en förutsägbar, maskinell tillväxt.

Värderingsmultipeln och förutsägbarhet

Varför är detta kritiskt ur ett investerarperspektiv? Finansmarknaden, oavsett om det handlar om börsen, Private Equity eller riskkapital, avskyr osäkerhet och älskar förutsägbarhet.

Ett bolag vars intäkter bygger på en handfull ”stjärnsäljares” ostrukturerade nätverkande bär på en enorm operativ risk. Deras intäkter kommer att vara volatila. Å andra sidan, ett bolag som har byggt en kommersiell arkitektur där de exakt vet hur stor bearbetningsinsats som krävs för att generera en viss intäkt i framtiden, premieras alltid.

Dessa bolag handlas till högre multiplar (P/E eller EV/EBITDA) just för att deras kassaflöden har en lägre riskpremie. Som investerare eller analytiker bör du därför alltid ställa dig frågan: Hur ser maskineriet ut innan affären ens blir en siffra i kvartalsrapporten? Det är där du hittar bolagets sanna momentum.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Slutet för 10-årsavtalen: Flexibla kontor som företagets krisberedskap

Published

on

Pratar i mobil på kontoret

Under det senaste decenniets dopade ekonomi, drivet av nollräntor och billigt kapital, byggde många företag upp enorma fasta kostnader. Det var en era präglad av hybris där bolag glatt signerade 5- eller 10-åriga kommersiella hyreskontrakt för prestigefyllda kontorslandskap, i tron att tillväxten var linjär och evig. Sedan kom räntechocken, inflationen och den geopolitiska oron.

När vi idag diskuterar krisberedskap och resiliens inom näringslivet (”business prepping”) handlar det inte bara om att bygga en likviditetsbuffert för sämre tider. Det handlar om att systematiskt eliminera fasta kostnader och skapa maximal operativ agilitet. I det perspektivet har det traditionella kontorsavtalet förvandlats från en trygghet till en massiv finansiell risk – en regelrätt ”Single Point of Failure” (SPOF) i företagets balansräkning.

Den statiska hyreskostnaden som en SPOF

Det traditionella kommersiella fastighetsmaskineriet bygger på att överföra risk från fastighetsägaren till hyresgästen. Företag låser in sig i långa, oflexibla avtal som indexuppräknas årligen. Om marknaden viker och bolaget måste minska sin personalstyrka med trettio procent, sitter de fortfarande fast med samma enorma overheadkostnad för ekar tomma kvadratmeter.

I en stagnerande eller volatil makroekonomi är kostnadselasticitet – förmågan att omedelbart kunna skala upp eller ner sina utgifter i takt med intäkterna – skillnaden mellan överlevnad och konkurs. Att binda upp framtida kassaflöden i ett decennium för att förvara skrivbord är helt enkelt inte rationell riskhantering längre.

Affärsmässig prepping och ”Space-as-a-Service”

Detta är den fundamentala drivkraften bakom skiftet från traditionella kontor till flexibla kontorshotell och coworking-hubbar (”Space-as-a-Service”). För ett framåtblickande företag är detta ett led i sin strategiska krisberedskap.

Genom att sitta på ett modernt kontorshotell köper bolaget sig friheten att vara agil. Växer företaget snabbt kan man addera fler rum över en natt. Slår en recession till och personalstyrkan måste bantas, kan företaget minska sin kontorsyta med en månads varsel. Kostnaden rör sig därmed i perfekt symbios med företagets aktuella behov och ekonomiska bärkraft, istället för att vara en stel kvarnsten runt halsen.

Delningsekonomi för minimerad overhead

Den andra aspekten av denna riskminimering handlar om resursutnyttjande. En stor del av den dyra kvadratmeterytan i traditionella kontor består av receptioner, lounger, kök och stora styrelserum – ytor som står ekande tomma uppåt 80 procent av arbetsveckan, men som företaget likväl betalar fullt pris för varje månad.

På ett kontorshotell delas denna infrastruktur. Företaget betalar enbart för sin kärnyta. När ledningsgruppen väl behöver stänga in sig för kvartalsplanering, eller när det är dags att samla kunder och partners, betalar man inte för ett ständigt tomt representationsrum. Istället nyttjar man delad infrastruktur och bokar en konferens i Malmö exakt de dagar behoven uppstår. Kostnaden blir en tillfällig, rörlig utgift i stället för en permanent, fast overhead.

Flexibilitet är den nya tryggheten

Illusionen av att ett eget, stort och fast kontor är ett tecken på stabilitet är borta. I dagens makroekonomiska klimat är stabilitet synonymt med flexibilitet.

Företag som strategiskt undviker långa inlåsningseffekter skyddar sina marginaler, säkrar sitt kassaflöde och behåller manöverutrymmet oavsett vad som händer med räntan, inflationen eller konjunkturen. Att flytta verksamheten till en flexibel hubb är inte bara en kontorsfråga – det är modern, ekonomisk krishantering.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nordtech gör en IPO på Stockholmsbörsen

Published

on

Nordtech har pratat om en IPO redan för några år sedan och på senare tid har mjukvarubolag tagit stryk på grund av rädslan för AI. Men Nordtech låter sig inte avskräckas utan tror på det man gör. Tre miljarder kronor kommer företaget att vara värt, dvs det är vad post money-värderingen kommer att vara efter IPO-erbjudandet.

Erbjudande backas upp av flera välkända namn så vi kan räkna med att den här börsnoteringen kommer att gå i mål på ett helt galant sätt.

I skrivande stund har ännu ingen analytiker kommit ut med en rekommendation så det ska bli intressant att se vad de säger, även om det känns som att det kommer att vara tecknarekommendationer.

Här är ankarinvesterarna:

  • Tredje AP-fonden
  • SEB Asset Management
  • Swedbank Robur
  • Protean (fondbolaget)
  • Kramerica Industries (Caspar Callerström)
Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys