Marknadsnyheter
Idag inleds utnyttjandeperioden för teckningsoptioner av serie TO 5 i Idogen
Utnyttjandeperioden för de teckningsoptioner av serie TO 5 (“Teckningsoptioner”) som emitterades i samband med Idogen AB:s (”Idogen” eller ”Bolaget”) företrädesemission av units som offentliggjordes den 17 december 2021 (”Företrädesemissionen”) inleds idag, den 15 september 2022.
Totalt emitterade Idogen 16 478 910 units i Företrädesemissionen, som bestod av tre (3) aktier och sex (6) Teckningsoptioner. Utnyttjandeperioden av Teckningsoptionerna pågår från och med idag, den 15 september 2022, till och med den 29 september 2022. Tre (3) Teckningsoptioner medför rätt att teckna en (1) ny aktie i Bolaget till ett lösenpris motsvarande åttio (80) procent av den volymvägda genomsnittskursen för Bolagets aktie under perioden från och med den 29 augusti 2022 till och med den 9 september 2022, dock lägst 0,77 SEK. Den volymvägda genomsnittskursen för Bolagets aktie under perioden uppgick till 0,38 SEK varför teckningskursen har fastställts till 0,77 SEK per aktie.
Om samtliga Teckningsoptioner utnyttjas kommer Idogen att tillföras cirka 25,4 MSEK före emissionskostnader. För att Teckningsoptionerna inte ska förfalla utan värde måste de aktivt avyttras senast den 27 september 2022 alternativt utnyttjas för teckning av aktier senast den 29 september 2022.
”Under hösten kommer vi uppnå den viktigaste milstolpen i bolagets historia när vi snart tar steget från forskning in i klinisk prövning. Att starta vår första kliniska studie med cellterapin ItolDC-028 inom programmet IDO 8 i patienter med blödarsjuka som har utvecklat antikroppar är något vi arbetat länge för och det är ett mycket viktigt steg för Idogen men även för hela vårt forskningsfält globalt.” säger Christina Herder, tf. VD på Idogen.
För det fall samtliga Teckningsoptioner nyttjas för teckning av aktier tillförs Bolaget cirka 25,4 MSEK före emissionskostnader. Nettolikviden avses disponeras för följande ändamål i angivna prioritetsordning:
• 65% – Fortsatt klinisk studie av IDO 8.
• 10% – Fortsatt preklinisk utveckling av IDO T.
• 25% – Rörelsekapital för verksamheten under perioden.
Villkor för Teckningsoptionerna:
- Teckningskursen har fastställts till 0,77 SEK per aktie.
- Teckningskursen har definierats som åttio (80) procent av den volymvägda genomsnittskursen för Bolagets aktie under perioden 29 augusti – 9 september 2022. Den volymvägda genomsnittskursen för Bolagets aktie under perioden uppgick till 0,38 SEK.
- Utnyttjandeperioden pågår under perioden 15 – 29 september 2022.
- Emissionsvolymen är 98 873 460 Teckningsoptioner, motsvarande 32 957 820 aktier vid fullt utnyttjande. Vid fullt nyttjande av Teckningsoptionerna tillförs Bolaget cirka 25,4 MSEK före emissionskostnader.
- Planerad kommunikation av utfall: 3 oktober 2022.
Notera att Teckningsoptioner som inte avyttras senast den 27 september 2022 alternativt utnyttjas för teckning av aktier senast den 29 september 2022 förfaller utan värde.
Utnyttjande av Teckningsoptioner
Förvaltarregistrerade Teckningsoptioner
Om optionsinnehavaren har sina Teckningsoptioner i en depå, på ett investeringssparkonto eller kapitalförsäkring (förvaltarregistrerat ägande) sker teckning och betalning hos förvaltaren som ger vidare instruktioner om tillvägagångssätt för nyttjande av Teckningsoptioner. Optionsinnehavaren bör kontakta sin förvaltare i god tid för vidare instruktioner angående nyttjande av Teckningsoptioner.
Direktregistrerade Teckningsoptioner (VP-konto)
Anmälning sker via en anmälningssedel som finns tillgänglig på Vator Securities och Idogens respektive hemsidor. Betalning sker enligt instruktioner på anmälningssedeln. Både anmälningssedel och betalning ska vara Vator Securities tillhanda senast klockan 17.00 den 29 september 2022.
Lund den 15 september 2022
Idogen AB (publ)
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Christina Herder, tf. VD, Idogen AB
Tel: +46 (0)70374 71 56
E-post: christina.herder@idogen.com
Denna information lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 15 september 2022 kl. 08.01] CEST.
Certified Advisor:
Vator Securities AB, Kungsgatan 34, SE-111 35 Stockholm
Email: ca@vatorsec.se.
Tel: +46 (0)8-580 065 99
Idogens (Nasdaq First North Growth Market: IDOGEN) unika teknologiplattform möjliggör utveckling av olika tolerogena cellterapier med potential att återupprätta immunförsvarets tolerans för att motverka dess angrepp mot t.ex. biologiska läkemedel, transplanterade organ eller kroppens egen vävnad. Bolagets längst framskridna program IDO 8 syftar till att behandla blödarsjuka patienter som utvecklat en oönskad immunrespons mot sin läkemedelsbehandling. Idogen har, som tidigare meddelats, fått godkännande från de svenska och norska läkemedelsmyndigheterna att genomföra den första kliniska fas I/IIa-studien med sin läkemedelskandidat inom IDO 8-programmet i patienter med svår blödarsjuka, s.k. hemofili. Bolagets andra utvecklingsprogram, IDO T, är målet att förhindra avstötning av transplanterade njurar. I ett ytterligare program, IDO AID, inriktar sig Idogen på att utveckla behandling av olika autoimmuna sjukdomar. Behandlingen för samtliga indikationer baseras på patientens egna celler och förväntas ha en gynnsam säkerhetsprofil samt långvarig effekt. Att en kort behandlingsinsats har potential att ge en mycket långvarig effekt är en stor hälsoekonomisk fördel för såväl patienter som vårdande enheter. Mer information om Idogen finns att tillgå via https://www.idogen.com.
VIKTIG INFORMATION
Informationen i detta pressmeddelande varken innehåller eller utgör ett erbjudande att förvärva, teckna eller på annat sätt handla med aktier, teckningsoptioner eller andra värdepapper i Idogen. Inbjudan till berörda personer att teckna units bestående av aktier och teckningsoptioner serie TO 5 i Idogen har endast skett genom det prospekt som Idogen offentliggjorde den 20 januari 2022.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke