Connect with us

Marknadsnyheter

Ideella organisationer undantas från kraven på att tillhandahålla laddning för elfordon

Published

on

Regeringen har beslutat att ideella organisationer inte ska behöva tillhandahålla laddningspunkter för elfordon vid befintliga byggnader från och med årsskiftet.

– Det nya undantaget kommer att minska den administrativa och ekonomiska bördan för föreningar, trossamfund och stiftelser. Ideella organisationer behöver nu inte installera några laddningspunkter till befintliga byggnader, om de inte själva ser ett behov av det, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Från och med 1 januari 2025 ska alla lokalbyggnader med fler än 20 parkeringsplatser ha minst en laddningspunkt för elfordon. Kravet har sitt ursprung i EU-lagstiftning.

Flera idrottsföreningar, bygdegårdar och kyrkor har tidigare i våras framfört till regeringen att kraven upplevs som orimliga eftersom dessa byggnader ofta har många parkeringsplatser som används i mer begränsad omfattning.

Regeringen har därför beslutat att införa ett undantag i plan- och byggförordningen som innebär att ideella organisationer inte omfattas av kravet.

– Det civila samhällets organisationer utgör en ovärderlig del av vårt samhälle. Regeringen vill underlätta och stötta civilsamhället i deras arbete och därför är det angeläget att vi nu beslutar om detta undantag, säger socialminister Jakob Forssmed.

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Simon Hoff
Pressekreterare hos socialminister Jakob Forssmed
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-127 76 97
simon.hoff@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys