Marknadsnyheter
Immunovia AB meddelar utfall för nyttjandet av teckningsoptioner serie TO 2
Nyttjandeperioden för teckningsoptioner serie TO 2 (”Teckningsoptionsprogrammet”) i Immunovia AB (publ) (“Immunovia” eller “Bolaget”) avslutades den 16 januari 2025. Totalt nyttjades 92 197 387 teckningsoptioner för teckning av 92 197 387 nya aktier, motsvarande en nyttjandegrad om cirka 74,1 procent. Således behöver inga garantiåtagande nyttjas.
Jeff Borcherding, Immunovias VD, kommenterar:
“Vi är tacksamma och uppskattar investeringen i Immunovia från dem som nyttjat sina teckningsoptioner. Vi kommer att använda detta kapital för att förbereda inför introduktionen av vårt nästa generations test på den amerikanska marknaden senare i år. Dessa medel kommer att användas för att generera ytterligare kliniska data för att stödja kostnadsersättning för testet. “
Nyttjandeperioden för Teckningsoptionsprogrammet pågick under perioden 2 – 16 januari 2025. En (1) teckningsoption serie TO 2 berättigade innehavaren till teckning av en (1) ny aktie i Bolaget till en teckningskurs om 0,46 SEK per aktie. Totalt nyttjades 92 197 387 teckningsoptioner, motsvarande cirka 74,1 procent av det totala Teckningsoptionsprogrammet, för teckning av totalt 92 197 387 aktier. Således behöver inga garantiåtagande nyttjas. Genom de nyttjade teckningsoptionerna tillförs Immunovia därmed totalt cirka 42,4 MSEK före emissionskostnader.
Genom nyttjandet av teckningsoptionerna ökar antalet aktier i Immunovia med 92 197 387 aktier, från totalt 169 711 476 aktier till 261 908 863 aktier. Aktiekapitalet ökar med 2 765 921,61 SEK till 7 857 265,89 SEK. För befintliga aktieägare som inte nyttjat några teckningsoptioner uppgår utspädningen till cirka 35,2 procent baserat på antalet aktier i Immunovia efter nyttjandet av teckningsoptionerna.
Nyttjade teckningsoptioner har ersatts med interimsaktier (IA) i väntan på registrering av de nya stamaktierna vid Bolagsverket. Omvandlingen av interimsaktier till aktier beräknas ske inom cirka två (2) veckor.
Rådgivare
Vator Securities AB är finansiell rådgivare och Setterwalls Advokatbyrå AB är legal rådgivare till Bolaget i samband med nyttjandet av Teckningsoptionsprogrammet. Vator Securities AB är även emissionsinstitut.
För mer information, vänligen kontakta
Jeff Borcherding, VD
jeff.borcherding@immunovia.com
Karin Almqvist Liwendahl, CFO
karin.almqvist.liwendahl@immunovia.com
+46 70 911 56 08
Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 20 januari 2025 kl. 11.40 CET.
Immunovia i korthet
Immunovia AB är ett diagnostikföretag med visionen att öka överlevnadsfrekvensen för patienter med bukspottkörtelcancer genom tidig upptäckt av cancer. Immunovia fokuserar på utveckling och kommersialisering av blodbaserade tester för att detektera proteiner och antikroppar som indikerar att en högriskindivid har utvecklat bukspottkörtelcancer. Immunovia samarbetar och engagerar sig med vårdgivare, ledande experter och patientgrupper globalt för att göra detta test tillgängligt för alla högriskgrupper för bukspottkörtelcancer.
USA är världens största marknad för upptäckt av cancer i bukspottkörteln. Företaget uppskattar att den adresserbara amerikanska marknaden omfattar 1,8 miljoner individer som årligen kan dra nytta av ett test.
Immunovias aktier (IMMNOV) är noterade på Nasdaq Stockholm. För mer information, besök www.immunovia.com.
Viktig information
Informationen i detta pressmeddelande varken innehåller eller utgör ett erbjudande att förvärva, teckna eller på annat sätt handla med aktier, teckningsoptioner eller andra värdepapper i Immunovia. Inbjudan till berörda personer att teckna units bestående av aktier och teckningsoptioner i Immunovia har endast skett genom det prospekt som Immunovia offentliggjorde den 12 augusti 2024. Prospektet har godkänts och registrerats av Finansinspektionen samt offentliggjorts på Bolagets hemsida, www.immunovia.com.
Då Immunovia bedriver skyddsvärd verksamhet enligt lag (2023:560) om granskning av utländska direktinvesteringar kan teckning av aktier genom utnyttjande av teckningsoptioner förutsätta prövning av Inspektionen för strategiska produkter. Bolaget kommer senast i samband med att utnyttjandeperioden för teckningsoptionerna inleds att publicera mer information om detta på Bolagets hemsida, www.immunovia.com.
Taggar:
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
