Connect with us

Marknadsnyheter

Indentive beslutar om företrädesemission om 18,1 MSEK

Published

on

on, maj 23, 2018 10:35 CET

Styrelsen för Indentive AB (”Indentive” eller ”Bolaget”) har beslutat att genomföra en nyemission om 18,1 MSEK med företrädesrätt för befintliga aktieägare (”Emissionen”). Emissionsbeslutet fattas med stöd av det bemyndigande som styrelse erhållit vid extra bolagsstämma den 26 april 2018. Företrädesemissionen är via avtal om tecknings- och garantiåtaganden säkerställd till 60 procent, motsvarande cirka 10,9 MSEK.

Sammanfattning

Styrelsen i Indentive har beslutat att genomföra en kapitalisering på cirka 18,1 MSEK genom nyemission av aktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare.

Aktieägare i Indentive har företrädesrätt att teckna två (2) nya aktier per en (1) befintlig aktie som innehas på avstämningsdagen den 30 maj 2018.

Teckningskursen uppgår till 1,40 SEK per nyemitterad aktie.

Emissionsbeslutet fattas med stöd av det bemyndigande som styrelsen erhållit vid extra bolagsstämma den 26 april 2018.

Emissionen är säkerställd upp till cirka 10,9 MSEK motsvarande 60 procent av emissionsbeloppet, genom teckningsförbindelser från befintliga aktieägare och emissionsgarantier från externa investerare.

Avstämningsdag för deltagande i Emissionen är den 30 maj 2018.

Teckning i Emissionen ska ske under perioden 1 – 15 juni 2018.

Bakgrund
Indentive fokuserar sin verksamhet mot IoT-tjänster där Bolaget utvecklar, säljer och driftsätter sin egenutvecklade plattform Connective. Connective knyter samman tjänsteleverantör med slutanvändare och erbjuder operatörer och tjänsteleverantörer en möjlighet att leverera IoT-tjänster till sina befintliga kunder. Marknaden för IoT är en mångmiljardmarknad i tillväxt. Indentive är övertygade om att telekom-, media- och andra operatörer kommer att vilja vara en del av IoT-marknaden, både i syfte att hitta nya intäktskällor men också i syfte att behålla befintliga kunder genom ett starkare erbjudande.

Indentive har det senaste året haft ett antal utmaningar. Bland annat har rekryteringar som gjordes i snabb takt inte mötts av förväntad intäktsökning. Detta ledde till betydligt större underskott än beräknat och ett akut behov av att ta in uppdrag inom allmän konsulting vilket har tagit kraft från Bolagets satsning på IoT. 

De utmaningar som funnits har uppmärksammades av styrelsen och ett antal åtgärder har vidtagits:

  • VD med tidigare erfarenhet från turn-arounds och en sedan länge väletablerad relation med potentiella kunder och partners anställdes i december 2017
  • Genom förvärvet av Vodvision Europe AB i februari 2018 stärktes kompetensen ytterligare inom styrelse, ledning, försäljning och produktutveckling. Samtidigt blev Connova Holding AB största ägare i Indentive
  • Ny ledningsgrupp har bildats
  • Styrelsen har delvis förändrats, bland annat valdes ny styrelseordförande i slutet av april
  • På extra bolagsstämma den 26 april 2018 beslutades om omstämpling av samtliga A-aktier till B-aktier 
  • Delar av Utvecklingshuset, omfattande 15 utvecklare, överläts per den 1 maj 2018 till HiQ. Avsikten var att stärka Bolagets fokus på kommersiella aktiviteter inom IoT och TV samt stärka kassaflöde och resultat

Med ovan vidtagna åtgärder är Bolaget nu bättre rustat för att på ett framgångsrikt sätt kommersialisera sin IoT-plattform. 

Indentive är i behov av nytt kapital för att fortsätta sin operationella verksamhet enligt plan varför styrelsen har beslutat om förestående företrädesemission. Emissionslikviden från förestående Emission ska i första hand användas för sälj och marknadsbearbetning samt fortsatt utveckling av Connective-plattformen. 

Aktiestruktur och aktiekapital
Aktiekapitalet kommer vid full teckning av Emissionen att öka från 1 293 898,40 SEK till 3 881 695,20 SEK och antalet aktier kommer att öka med 12 938 984 från 6 469 492 aktier till 19 408 476 aktier. Indentive kommer vid full teckning att tillföras 18,1 MSEK före emissionskostnader. 

Utspädning för de aktieägare som väljer att inte delta i Emissionen uppgår vid fulltecknad Emission till 66,7 procent av aktierna och rösterna i Bolaget. 

Preliminär tidplan

  • 28 maj 2018 Sista handelsdag inklusive teckningsrätter.
  • 29 maj 2018 Första handelsdag exklusive teckningsrätter.
  • 30 maj 2018 Avstämningsdag för deltagande i företrädesemissionen.
  • 31 maj 2018 Beräknat datum för offentliggörande av prospekt.
  • 1 – 15 juni 2018 Teckningsperiod.
  • 1 – 13 juni 2018 Handel med teckningsrätter.
  • 1 juni 2018 Handel med betald tecknad aktie (BTA) till och med Emissionen har registrerats hos Bolagsverket.
  • 20 juni 2018 Beräknat datum för offentliggörande av utfallet av Företrädesemissionen

Rådgivare och konsulter
Erik Penser Bank AB är finansiell rådgivare till Indentive AB i samband med Emissionen och Advokatfirman Delphi är legal rådgivare. 

För mer information vänligen kontakta

Anders Visell, CEO Indentive
Tel: 013- 465 85 06
E-post: anders.visell@indentive.se

Indentive är listat på Nasdaq First North i Stockholm under kortnamnet Inden B. Certified Adviser är Erik Penser Bank AB (www.penser.se, tfn 08-463 80 00).  

Läs mer om Indentive på indentive.se

Denna information är sådan information som Indentive är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 23 maj 2018, kl. 10.35.

Indentive är ett techbolag som är specialiserat på IoT-teknologi och IP-TV-lösningar. Bolaget, som har utsetts till Gasellföretag två år i rad av Dagens Industri, har huvudkontor i Science Park Mjärdevi, Linköping. Bolagets aktier handlas på Nasdaq First North under kortnamnet INDEN B. 

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.