Connect with us

Marknadsnyheter

Infor spår tre tekniktrender för 2021

Published

on

Multitenanta moln, AI och logistikflöden kommer vara i fokus 2021 spår Infor

Multitenanta moln, AI och logistikkedjan kommer vara i fokus 2021 spår Infor. Orsakerna är flera – stora evenemang som US Open, Wimbledon och OS i Tokyo har valt molnet som bakomliggande teknisk lösning. Arbetsmarknaden kommer fortsatt att vara svårbedömd nästa år och AI utgör då ett stöd i rekryteringar samt att pandemin påskyndar digitaliseringen av logistikkedjorna i organisationer.

Infors tre tekniktrender för 2021 och varför de förutspås få ett stort genombrott under året:

Molntekniken stärker upplevelsen av stora händelser

Tennisturneringen US Open använde molnet och AI med framgång i år för att stärka den virtuella upplevelsen för alla tittare som inte kunde delta i det fysiska evenemanget. Under 2021 kommer vi att få se en fler fysiska evenemang som utnyttjar molntekniken för att ge tittarna skräddarsydda upplevelser. Inte minst handlar det om sommar-OS i Tokyo och Wimbledontennisen, där potentialen är enorm för att använda molnteknologi till att stärka deltagarupplevelsen – som publikanalyser i realtid för att optimera höjdpunkter och för optimal annonsering, strömmande sändningar utan fördröjning och modererad publikinteraktion – allt via robusta molnplattformar.

Den multitenanta molnarkitekturen innebär att företagens IT-system automatiskt hålls uppdaterade med den mest avancerade tekniken, utan att behöva förlita sig på manuella uppdateringar eller behov av att byta hårdvara. De kan förbli smidiga och innovativa, samtidigt som de minskar sina klimatavtryck och hjälper dem att nå sina hållbarhetsmål.

AI kommer att förändra rekryteringsprocesser och sjukvården

På den oförutsägbara arbetsmarknaden 2021 kommer det att vara viktigt för organisationer att utnyttja AI för att säkerställa att de hittar rätt kandidat för jobbet. AI gör det möjligt för HR-avdelningar att bli mer proaktiva i sin rekrytering och kan hjälpa dem att avgöra hur väl en kandidat passar in i företagskulturen genom att använda kvalificerade data. Mjukvara såsom smart screening av Cv:n, chatbots som intervjuar kandidater i realtid och digitaliserade intervjuer som hjälper till att bedöma kandidater för en viss tjänst, är hjälpmedel som kommer bli vardag hos fler HR-avdelningar. AI har också potentialen att skapa mer mångsidiga och inkluderande arbetsplatser, genom att mänskliga fördomar kan reduceras och istället addera objektivitet i rekryteringsbesluten via de identifierade unika egenskaperna hos kandidater.

AI inom hälso- och sjukvården kommer snabbt att inkluderas inom många vårdområden. Genom att tillämpa maskininlärning på globala datamängder i realtid kan vårdpersonal spåra kontakten mellan personal och infekterade patienter mer exakt, möjliggöra korrekta diagnoser, använda prediktiv analys för att spåra personlig skyddsutrustning (PPE), optimera personalstyrkan och utveckla mer effektiva och varaktiga vaccinationer.

Logistikkedjan digitaliseras snabbare

Som ett direkt resultat av COVID-19 kommer vi att se ett ökat antal digitala logistikkedjor under 2021. Den digitala transformationen av dessa har hittills fokuserat på effektivitet och kostnader. Nu kommer fokus istället att vara smidighet och flexibilitet där den digitala logistikkedjan omfattar flera företag och möjliggör bättre helhetssyn, bättre förutsägbar analys och bättre och smartare automatisering. Flexiblare logistikkedjor kan då skapas baserat på efterfrågan och företagens ekosystempartner kan användas mer effektivt. De digitala verktygen omfattar så vitt skilda delar som artificiell intelligens, förstärkt verklighet och robotiserad processautomation för att åstadkomma effektivare leveranser.

AI kommer att vara avgörande för matchningen mellan efterfrågan och utbud i realtid. När de ofattbara störningarna i logistikkedjorna uppstod under 2020, stod det klart att en matchning mellan prognoser för efterfrågan och verkligt utbud i realtid, inte längre var uppgifter som kunde ligga på enskilda individer att lösa. Det är orimligt att förvänta sig att veta när en viss logistikkedja på en marknad plötsligt kommer stängas och ett annan kommer att öppnas, eller hålla koll på ständigt skiftande material och kostnader. Inte minst mot bakgrund av snabbt förändrade begränsningar i transporter och resande från regeringar. Under 2021 kommer vi därför att få se logistikansvariga att öka takten i införandet av AI för att stärka medarbetarnas förståelse och ge dem underlag för bättre beslut kring förändrade marknadsförhållanden i realtid.

Mer information:

Michael Jäderholm | Andréasson Public Relations | 070-725 2552 | michael.jaderholm@anpr.se

Richard Moore | Infor | +44 (0)7976 111 243 | richard.moore@infor.com

Om Infor

Infor är en ledande leverantör av sofistikerade, branschspecifika affärsprogram för molnet. Infor har över 67 000 kunder i fler än 175 länder och utformar programvara som levererar större värde, mindre risk och fler hållbara driftsfördelar. Vi ger våra 17 000 medarbetare möjlighet att utnyttja sin djupa branschexpertis och använda datadrivna insikter för att skapa, förstå och snabbt anpassa sig för att lösa nya affärs- och branschutmaningar. Infor har åtagit sig att förse kunderna med moderna verktyg som kan förändra deras verksamhet och påskynda deras egen innovation. Mer information: www.infor.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.