Marknadsnyheter
Intervaccs tilldelas prestigefullt bidrag från Eurostars för vidareutveckling av sitt prototypvaccin till gris


Stockholm den 7 februari 2024 – Intervacc AB (publ) meddelar att bolaget tillsammans med Moredun Scientific beviljats bidrag från Eurostars 3 programmet för att vidareutveckla Intervacc’s prototypvaccin mot Streptococcus suis infektioner hos grisar. Eurostars finansierar därmed det innovativa projektet med potential att bidra till ökad samhällsnytta till ca 50% av den totala projektbudgeten om 1,7 miljoner euro.
Streptococcus suis orsakar hjärnhinneinflammation, sepsis och artrit hos unga smågrisar, vilket leder till betydande kostnader för grisnäringen över hela världen. Intervacc’s innovativa vaccinteknologi baseras på fusionsproteiner och genererar ett brett verkande immunsvar som skyddar djur från komplexa bakteriesjukdomar. En särskild utmaning för vacciner mot S. suis är uppkomsten av sjukdom hos mycket unga grisar, kort efter avvänjning, innan de flesta vacciner har en möjlighet att verka skyddande. I tidigare genomförda proof-of-concept studier har Intervacc kunnat visa att griskultingar från ett prototypvaccin erhöll signifikanta nivåer av skydd mot Streptococcus suis vid både 4 och 7 veckors ålder genom att dräktiga suggor vaccinerats, och att skyddet överfördes till griskultingarna via råmjölken. Behandling av sjukdomar orsakade av S. suis kräver för närvarande omfattande användning av antibiotika. S. suis är också en viktig orsak till zoonotisk sjukdom hos människor. Därför är utvecklingen av ett säkert och effektivt vaccin som skyddar griskultingar ett akut och ouppfyllt behov.
”Vi är mycket glada över att ha tilldelats detta Eurostarsbidrag, som kommer att facilitera utvecklingen och förbereda kliniska tester genom uppskalning och optimering av metoder för tillverkning”, säger Dr Andrew Waller, forskningschef på Intervacc. ”Dessutom kommer detta projekt att optimera vaccinformuleringen och utvärdera skyddet mot ytterligare en typ av S. suis, vilket påverkar utformningen av de kliniska prövningarna.”
”Vi ser fram emot ett fortsatt intressant samarbete med Intervacc, där vi i den fortsatta utvecklingen av bolagets S. suis vaccin kan bidra med vår expertis kring infektionssjukdomsmodeller för djur och immunologi för gris.” kommenterar Rhona Macdonald, verksamhetschef på Moredun Scientific.
Vaccinutvecklingsprojektet med en total budget om cirka 1,7 miljoner euro innebär att det av Eurostars beviljade bidraget finansierar cirka 50 % av total projektbudget. Projektet kommer, utöver partnerskapet med Moredun, att bedrivas i samarbete med Testa Center, Sveriges Lantbruksuniversitet och Karolinska Institutet.
”Tilldelningen av detta betydande bidrag från Eurostars, i samarbete med Vinnova, är ytterligare evidens för vår vaccinteknologi, vilken är potentiellt till god nytta för samhället genom att bl.a förbättra djurens hälsa, minska behovet av antibiotika och bidra till förbättrad lönsamhet för jordbrukare”, säger Jonas Sohlman, VD för Intervacc. ”S. suis är förödande för grispopulationer över hela världen och det är fantastiskt att vi har fått stöd från dessa inflytelserika organisationer för att ta detta viktiga steg framåt.”
För mer information vänligen kontakta:
Jonas Sohlman, VD
Tel: +46 (0)8 120 10 600
Mob: +46 (0) 70 576 30 73
E-post: jonas.sohlman@intervacc.se
Denna information är sådan information som Intervacc AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för omgående offentliggörande den 7 februari 2024.
Om Eurostars
Inom Eurostars kan FoU-intensiva bolag erhålla offentlig finansiering för att minska den finansiella risken i höginnovativa utvecklingsprojekt. De projekt som i konkurrens selekteras för finansiering ska bedrivas genom internationellt samarbete och ha potential att skapa banbrytande förändring på marknaden samt bidra till ökad samhällsnytta.
Eurostars är ett gemensamt program mellan EUREKA och Europeiska kommissionen, medfinansierad från de nationella budgetarna för 37 Eurostars deltagande stater och partnerländer och av Europeiska unionen genom Horizon Europe. Från starten 2014 har totalt ca € 1,75 miljarder investerats i höginnovativa utvecklingsprojekt. Mer information finns på https://www.eurostars-eureka.eu/
Om Moredun Scientific
Moredun Scientific är en kontraktsforskningsorganisation baserad i Edingburgh, Skottland. Moredun Scientific är specialiserad på djurhälsa och biosäkerhetsprovning av biofarmaceutiska läkemedel och gör det möjligt för företag att utveckla, registrera och kommersialisera sina produkter. Med en högspecialiserad personal och en global kundbas har man bred erfarenhet för att säkerställa högt ställda kvalitets- och leveranskrav. Läs gärna mer på https://www.moredun.org.uk/commercial
Om Intervacc
Intervacc AB (publ) är en koncern inom djurhälsa som utvecklar vaccin för djur. Bolagets vaccin och vaccinkandidater bygger på mångårig forskning vid Karolinska Institutet och Sveriges Lantbruksuniversitet. Intervacc aktien är sedan i april 2017 noterad på NASDAQ First North Growth Market med Eminova Fondkommission AB, adviser@eminova.se, +46 (0)8–684 211 10 som Certified Adviser.
Kontaktuppgifter Certified Adviser
Eminova Fondkommission AB
E-post: adviser@eminova.se, Tel: +46 (0)8 – 684 211 10
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke