Marknadsnyheter
Invent Medic meddelar utfall i optionsinlösen
Den 18 mars 2021 avslutades nyttjandeperioden för Invent Medic Sweden AB:s (”Invent Medic” eller ”Bolaget”) teckningsoptioner av serie TO 1, som emitterades i samband med Bolagets emission av units i januari 2020. Totalt nyttjades 924 550 teckningsoptioner av serie TO 1 (inklusive teckningsåtagande), motsvarande en nyttjandegrad om cirka 41,8 procent. Genom nyttjandet tillförs Invent Medic cirka 6,2 MSEK före emissionskostnader. Bolaget har, som tidigare kommunicerats, avtalat om garantiteckning med Råsunda Förvaltning Aktiebolag (”Råsunda Förvaltning”). Styrelsen i Invent Medic har idag beslutat att för extra bolagsstämma föreslå beslut om en riktad nyemission om 444 444 aktier till Råsunda Förvaltning, i enlighet med avtalat garantiåtagande. Förutsatt att extra bolagstämma beslutar i enlighet med styrelsens förslag kommer Invent Medic att tillföras ytterligare cirka 3 MSEK. Kallelse till extra bolagsstämma publiceras inom kort. Inklusive tidigare kommunicerad lånefacilitet uppgående till 10 MSEK medför utfallet att Invent Medic säkrar kapitalbehovet för de kommande 12 månaderna.
VD Karin Bryder kommenterar:
”Tack vare att investerare visat ett fortsatt starkt förtroende för vår verksamhet, samt genom lånefaciliteten med Råsunda Förvaltning, har vi nu säkerställt den finansiering som krävs för att bibehålla hög styrfart i organisationen och fortsätta vår planerade produkt- och marknadsexpansion – bland annat med målet att introducera Bolagets produkter på den amerikanska marknaden.”
Optionslösen av TO 1
Totalt nyttjades 924 550 teckningsoptioner av serie TO 1, motsvarande en nyttjandegrad om cirka 41,8 procent.
Riktad nyemission
Inom ramarna för tidigare kommunicerat garantiåtagande har styrelsen föreslagit att extra bolagsstämma ska besluta om riktad nyemission om 444 444 aktier till Råsunda Förvaltning. Förutsatt att extra bolagsstämma beslutar i enlighet med styrelsens förslag tillförs Invent Medic cirka 3 MSEK genom den riktade nyemissionen.
Antal aktier och aktiekapital
När teckningsoptionsinlösen och riktad nyemission (förutsatt att bolagsstämma godkänner styrelsens förlag) registrerats på Bolagsverket kommer det totala antalet aktier i Invent Medic att uppgå till 16 099 602 stycken och aktiekapitalet till 1 609 960,20 SEK.
Lånefacilitet
Bolaget har, som tidigare kommunicerats, ingått avtal om en lånefacilitet om 10 MSEK med Råsunda Förvaltning. Utfallet i inlösen av teckningsoptioner av serie TO 1, den riktade nyemissionen och lånefaciliteten säkrar Bolagets kapitalbehov för de kommande 12 månaderna.
Finansiell rådgivare, emissionsinstitut och legal rådgivare
Sedermera Fondkommission är finansiell rådgivare till Invent Medic och agerar även genom varumärket Nordic Issuing emissionsinstitut i samband med inlösen av teckningsoptioner av serie TO 1 och den planerade riktade emissionen. Markets & Corporate Law Nordic AB agerar legal rådgivare i samband med inlösen av teckningsoptioner av serie TO 1.
Denna information är sådan som Invent Medic Sweden är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2021-03-23 15:14 CET.
För mer information om teckningsoptioner av serie TO 1, vänligen kontakta:
Sedermera Fondkommission
Telefon: +46 (0) 40 615 14 10
E-post: info@sedermera.se
Hemsida: www.sedermera.se
För ytterligare information om Invent Medic Sweden AB, vänligen kontakta:
Karin Bryder
VD, Invent Medic Sweden AB
Telefon: +46 (0) 723 811 710
E-post: info@inventmedic.com
www.inventmedic.com
Om Invent Medic
Invent Medic Sweden AB (Invent Medic) är ett svenskt bolag som utvecklar innovativa produkter i syfte att förbättra kvinnors hälsa och livskvalitet. Bolagets produkter ska vara säkra, effektiva och lätta att använda. Invent Medics första produkt Efemia, ett CE-märkt och patenterat medicintekniskt hjälpmedel mot ansträngningsinkontinens (SUI), minskade urinläckaget med i genomsnitt 77 procent vid användning i en klinisk studie. Produkten är baserad på samma vetenskapliga princip som TVT-metoden, den främsta kirurgiska behandlingsmetoden för SUI. Invent Medics aktier är listade på Spotlight Stock Market under förkortningen IMS, och aktiens ISIN-kod är SE0007603402. Mer information finns på www.inventmedic.com och www.spotlightstockmarket.com.
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
