Connect with us

Marknadsnyheter

Invent Medic mottar 250 TSEK i internationaliseringscheck från Region Skåne

Published

on

Invent Medic har med glädje mottagit en internationaliseringscheck på 250 000 SEK från Region Skåne. Medlen kommer att användas till  marknadsundersökningar i Tyskland samt en utvärdering av möjligheter på marknader utanför Europa.

Medlem från internationaliseringschecken kommer att användas inom två huvudområden:

I Tyskland kommer Invent Medic att genomföra ingående marknadsundersökningar. Bakgrunden till denna satsning är att bolagets produkt Efemia Bladder Support har funnits tillgänglig för förskrivning under flera år i Tyskland utan att nå den framgång som förväntats, inte minst i jämförelse med andra europeiska marknader. Stödet gör det möjligt för Invent Medic att genomföra djupintervjuer med en bred grupp av vårdpersonal och därmed kartlägga hur vård- och beslutsprocesserna fungerar inom kvinnlig inkontinensvård i Tyskland.

Utöver ovanstående planerar bolaget att genomföra en förstudie inför potentiella etableringar utanför Europa. Syftet med förstudien är att identifiera vilka marknader som kan vara lämpliga att gå vidare med, efter att Invent Medic redan har etablerat sig på flera större europeiska marknader samt vissa utomeuropeiska, såsom Australien. Förstudien kommer  att utvärdera hur de valda ländernas regulatoriska krav harmoniserar med MDR (Medical Device Regulation). De valda marknaderna utgörs av större länder där vaginala produkter, såsom tamponger, är allmänt accepterade. Målet med förstudien är att ta fram en översiktsplan som beskriver den tid och de kostnader som krävs för att etablera sig på varje marknad.

– Vi tackar Region Skåne för denna internationaliseringscheck som kommer att möjliggöra ett antal aktiviteter som driver vårt internationaliseringsprojekt framåt, säger Anna Lindström, VD för Invent Medic.

Internationaliseringscheckar finansieras av EU-medel från Europeiska regionala utvecklingsfonden och har ett maxbelopp om 250 TSEK. De delas ut med syfte att finansiera satsningar hos företag som vill undersöka och förbereda sig på en eller flera nya marknader. De företag som bedöms ha bäst förutsättningar att främja en hållbar tillväxt och stärka konkurrenskraften prioriteras.

För information om Invent Medic Sweden AB, vänligen kontakta
Anna Lindström, VD
Telefon: 0723 811 710
E-post: info@inventmedic.com 

Invent Medic Sweden AB (Invent Medic) är ett svenskt bolag som skapar möjlighet till ett aktivt liv för alla kvinnor genom att erbjuda ett brett sortiment av värdeskapande produkter inom kvinnohälsa till hälsovården, icke-statliga organisationer samt direkt till konsument. Bolagets produkter fokuserar på kvinnlig inkontinens samt menstruell hälsa. Till hälsovårdens aktörer i ett flertal länder erbjuds den egenutvecklade produkten Efemia Bladder Support, ett CE-märkt och patenterat medicintekniskt hjälpmedel mot kvinnlig ansträngningsinkontinens. Dessutom är Invent Medic exklusiv distributör i Sverige för det kvinnliga uridomet UriCap. Via den egna e-handelskanalen www.flowcup.com samt genom samarbeten med icke-statliga organisationer erbjuder bolaget egenutvecklade, säkra och hållbara mensskydd som menskoppar och menstrosor samt tillbehörsprodukter. Invent Medics aktier är listade på Spotlight Stock Market under förkortningen IMS, och aktiens ISIN-kod är SE0007603402. Mer information finns på www.inventmedic.com och www.spotlightstockmarket.com.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys