Marknadsnyheter
Investor stödjer EQT:s förvärv av Baring Private Equity Asia
Tidigare idag tillkännagav EQT AB att man har ingått ett avtal om att förvärva Baring Private Equity Asia, ett ledande investeringsföretag på den privata marknaden i Asien och Australien med ett förvaltat kapital om 17,7 miljarder euro. Förvärvet kommer att avsevärt stärka EQT:s globala position. Transaktionsvärdet uppgår till 6,8 miljarder euro varav 191,2 miljoner nya ordinarie aktier i EQT och 1,5 miljarder euro kontant.
Som största aktieägare i EQT AB, stödjer Investor AB transaktionen och har åtagit sig att rösta för aktieemissionen vid EQT:s årsstämma i juni 2022.
Efter att transaktionen har slutförts (avhängigt årsstämmans beslut och konkurrensrättsliga och regulatoriska tillstånd), kommer Investor fortsatt vara den största aktieägaren i EQT AB med ett ägande om cirka 14,6 procent av kapitalet. Investors ägande idag uppgår till 17,4 procent.
För ytterligare information:
Viveka Hirdman-Ryrberg, Kommunikationsdirektör och chef Hållbarhet
070-550 35 00
viveka.hirdman-ryrberg@investorab.com
Magnus Dalhammar, IR-ansvarig
0735-24 21 30
magnus.dalhammar@investorab.com
Våra pressmeddelanden finns att hämta på www.investorab.com
Investor, som grundades av familjen Wallenberg 1916, är en engagerad ägare av högkvalitativa globala företag. Vi har ett långsiktigt investeringsperspektiv. Genom styrelserepresentation, industriell erfarenhet, vårt nätverk och finansiella styrka, arbetar vi efter att våra företag ska uppnå eller bibehålla positionen best-in-class. Våra innehav inkluderar ABB, Atlas Copco, Ericsson, Mölnlycke och SEB.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke