Marknadsnyheter
Inziles partner QEV Technologies har valts för Barcelona Electromobility HUB
Spaniens och Kataloniens regeringar, tillsammans med fackföreningarna, stöder förslaget om en hubb för elektromobilitet som lagts fram av QEV Technologies, som Inzile AB (publ) (”Inzile”) äger 19,64 % av. Hubben kommer att finnas i den tidigare Nissanfabriken i den fria zonen i Barcelonas hamn.
Inzile är en direkt del av det vinnande hubbförslaget och kommer därmed att ha alla faciliteter för design och volymproduktion av sina nya fordon till sitt förfogande.
Detta är en rejäl satsning av de spanska myndigheterna på QEV Technologies och Inzile. Nyligen har Spanien beviljats mer än 3 miljarder euro i europeiska medel för elektromobilitet.
– Det här är ett stort steg framåt för den nya Inzilekoncernen som gör att vi kan skala upp produktionen av nya elfordon för våra utvalda kundsegment, säger Yago Mendez, VD för Inzile.
Bifogat finns en fullständig rapport publicerad av en av Spaniens främsta tidningar.
För ytterligare information:
Yago Mendez, CEO Inzile, yago.mendez@inzile.com, +46 490 199 99
Peter Wergens, CFO Inzile, peter.wergens@inzile.com, +46 733 25 75 04
Om Inzile
Inzile är ett svenskt techbolag som tillverkar intelligenta eldrivna fordon samt skapar moderna transport- och servicelösningar för ett hållbart samhälle. Företagets vision är att befria världen från utsläpp av fossila bränslen och snabba på klimatomställningen genom att bidra till hållbara städer som förbättrar människors livskvalitet.
Inzile grundades 2012 utifrån en stark vilja att framtidsanpassa arbetsfordonssektorn och i teamet finns några av Skandinaviens främsta auktoriteter inom eldrivna fordon, digitalisering, tillverkning och inköp. Inzile utvecklar, producerar och säljer innovativa fordonslösningar för en global marknad utifrån Nordens utmanande klimat, säkerhetskrav och miljöstandarder. Bolaget har svenskt säte med huvudkontor och produktion i Västervik, R&D i Tranås samt marknadskontor i Stockholm.
Bolagets aktie är föremål för handel på Nasdaq First North Growth Market Stockholm.
Redeye AB är bolagets Certified Adviser, +46 8 121 57 690, certifiedadviser@redeye.se.
Från den 1 mars 2022 kommer Inzile AB (publ) att kommunicera externt enbart på engelska.
För mer information, vänligen besök: www.inzile.com
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke