Connect with us

Marknadsnyheter

Israel: Ett land av äpplen och honung

Published

on

Många traditioner och symboliska livsmedel förknippas med Rosh Hashana, det judiska nyåret, som infaller den 26-27 september i år. Två av dessa livsmedel är äpplen och honung, som båda odlas i Israel.

Det judiska nyåret (Rosh Hashana) är en högtid som varar i två dagar och infaller i år den 26-27 september. Av de många olika traditioner och symboliska livsmedel som förknippas med högtiden är en av de mest vanliga att äta äpplen som doppats i honung vid början av högtidsmåltiden. Äpplen, oftast uppskurna, doppas i honung och en välsignelse för ett sött år sägs före måltiden börjar. Det är också tradition att äta honungskaka under högtidsperioden, vilket inkluderar Lövhyddohögtiden (Sukkot) den 10-17 oktober.

Äpplen

I regionerna Golan och Galileen finns rad efter rad med äppelodlingar, planterade i perfekta geografiska förhållanden för odling av lövfällande fruktträd. De utvalda äppelsorterna frodas av regionens höga höjd, kalla och rena luft, bördiga jord, rena regn och klara källor. De flesta äppelsorterna som växer i Israels norra regioner härstammar från sorter som hittas i USA, Europa, Australien och Nya Zeeland – inklusive Pink Lady, Hermon Starking, Granny Smith, Yonatan, Golden Delicious och Gala. Äpplena kan köpas direkt i gårdsbutiker och besökscenter såsom Beresheet Apple Factory i Merom Hagolan, av försäljare vid sidan av vägen eller i matbutiker. Vissa odlingar erbjuder även självplock.

Golanhöjderna ligger i nordöstra hörnet av Israel och sträcker sig över 1 200 kvadratkilometer. Området består av väldigt olika typer av klimat och typografier som möjliggör odling av inte bara äpplen, men även en rik mångfald av grödor, från vinrankor och körsbär i norr till vete, mango och avokado i söder. Tack vare den bördiga jorden och omfattande jordbruksinfrastrukturen anses grödor från Golan att vara högkvalitativa produkter både inom Israel och världen över.

Honung

Bibeln refererar ofta till Israels marks agrikulturella rikedom i den välkända och ofta citerade frasen ”Ett land som flödar av mjölk och honung”. Det är troligt att det då syftades på dadelhonung men i modern tid är Israel även känt för tillverkning av ren honung från bin – en industri från sent 1800-tal.

Det finns tiotusentals bikupor i Israel, med hundratals biodlare som tar hand om över tusen olika arter av bin. Biodlarna använder avancerade och effektiva metoder för mekanisering och avel för att öka mängden honung, vilket resulterade i årets rekordskörd på 4 400 ton (enligt Israel Honey Board) under perioden kring nyår. Bin är väldigt viktiga för Israels lantbrukssektor då de utgör 80% av den totala pollineringen av grödor.

Statistik från Israel Honey Board visar att israeler gillar sötsaker – 250 gram honung konsumeras per person under högtidsperioden mellan Rosh Hashana (nyår) och Sukkot (lövhyddohögtiden). Det blir sammanlagt runt 6 200 ton honung, vilket är 40% av den totala årliga honungskonsumtionen i landet. Fler än 20 typer av högkvalitativ honung produceras i Israel, bland annat honung som är smaksatt med za’atar, salvia, plommon, avokado och citrus. Under den årliga honungsfestivalen går det att besöka bigårdar och faciliteter som tillverkar honung i hela Israel.

För mer information eller fler bilder, vänligen kontakta:
Vendela Carlén, PR Manager Nordic Countries
+46 72 311 33 86
pr-se@goisrael.gov.il

Israeliska Statens Turistbyrå 
Israeliska Statens Turistbyrå har i uppgift att främja turismen från Norden till Israel genom att marknadsföra landet som destination och förmedla turistinformation till allmänheten. Israeliska Statens Turistbyrå arbetar direkt under turistministeriet i Israel. 

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys