Connect with us

Marknadsnyheter

Jere Uronen klar för AIK Fotboll

Published

on

AIK Fotboll är överens med MLS-klubben Charlotte FC och finländaren Jere Uronen om ett avtal som sträcker sig över säsongen 2026 – avtalet innehåller även en option på ytterligare ett år. Den vänsterfotade försvararen kommer att spela med nummer 22 på ryggen.

Vi är väldigt glada över att Jere Uronen är klar för AIK Fotboll. Han är en erfaren vänsterback som tidigare har varit med att både vunnit titlar och spelat gruppspel i Champions League samt Europa League. Vi är säkra på att hans erfarenhet från både klubblagsfotbollen och landslagsfotbollen kommer att bidra till en bra konkurrens i truppen, säger herrlagets sportchef Thomas Berntsen.

Det känns stort att vara tillbaka i Sverige och denna gång i landets största klubb. Thomas och Mikkjal har varit tydliga med att AIK både är en klubb som tränar väldigt hårt och att man har stora ambitioner, vilket är något som passar mig bra. Nu ser jag fram emot att ge hundra procent från start och vara med och vinna titlar med klubben, säger Jere Uronen.

För en längre faktapresentation av Jere Uronen, se det bifogade materialet i detta pressmeddelande.

Presentationsbilder på Jere Uronen finns tillgängliga på Bildbyrån.

För mer information, kontakta:
Thomas Berntsen, sportchef (herr) AIK Fotboll
Telefon: 08 – 735 96 50
E-post: thomas.berntsen@aikfotboll.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys