Connect with us

Marknadsnyheter

Jonas Edén blir ny vd för Telenor Sverige

Published

on

Nu är det klart att det blir Jonas Edén som den 1 januari blir vd för Telenor Sverige. Jonas Edén har en lång karriär inom Telenor, nu senast som ansvarig för Telenor Sveriges företagsverksamhet.

Jonas Eden CMO Telenor Fretag

Foto: Jonas Edén, tillträdande vd på Telenor Sverige

– Med lång erfarenhet på Telenor Sverige från både det kommersiella och teknikområdet har Jonas en djup förståelse för verksamheten och marknaden. Han har visat att han har en stark förståelse för vad som krävs för att lyckas på den svenska och nordiska marknaden och har en tydlig vision för den svenska verksamhetens framtid. Telenor Sverige har under de senaste åren påbörjat en imponerande transformations- och tillväxtresa, ledd av Bjørn Ivar Moen med team. Jag är övertygad om att Jonas är rätt ledare för att fortsätta och accelerera denna viktiga kunddrivna förändring, med stöd av en stark teknikomvandling som möjliggör ännu bättre kundupplevelser i Sverige, säger Jon Omund Revhaug, tillförordnad EVP och Head of Nordics på Telenor Group.

Jon Omund Revhaug acting EVP and Head of Telenor Nordics

Foto: Jon Omund Revhaug, tillförordnad EVP och Head of Nordics på Telenor Group

Bland Jonas Edéns tidigare erfarenheter finns ledarroller inom såväl teknik som produktutveckling och kommersiella områden. Bland annat har han varit med i utrullningen av mobilnät och ansvarat för företagsaffären. Jonas Edén har jobbat på Telenor Sverige sedan 2012 och har varit en del av Telenor Sveriges ledningsgrupp sedan 2019, först som Chief Technology Officer och nu senast som Chief Marketing Officer för Telenor Företag.

– Jag är väldigt glad och stolt över att tillträda som vd för Telenor Sverige. Telenor är väl positionerade för att fortsätta vara relevanta och skapa värde för våra kunder. Jag ser framemot att fortsätta driva vår framgångsrika strategi tillsammans med alla kompetenta kollegor, säger Jonas Edén, tillträdande vd på Telenor Sverige.

I slutet av november meddelades att Bjørn Ivar Moen efter drygt tre år lämnar sin post som vd för Telenor Sverige för att återvända till familj och vänner i Norge. 

Presskontakt

Naod Abera
08-410 100 40
press@telenor.se

Om Telenor Sverige

Telenor Sverige AB är en helhetsleverantör av telekommunikationstjänster och vårt mobilnät täcker 99,9 procent av Sveriges befolkning. Telenor Sverige tillhandahåller idag 3 miljoner mobilabonnemang och har 700 000 fiber- och bredbandskunder och 500 000 tv-kunder. Telenor Sverige omsätter 12,6 miljarder kronor (2023) och har cirka 1 600 anställda.

Läs mer på www.telenor.se

Om Telenorkoncernen

Telenorkoncernen är en ledande leverantör av kommunikationstjänster med 209 miljoner abonnenter i Norden och Asien och en årlig omsättning på 80 miljarder norska kronor (2023). Vi driver företaget på ett ansvarsfullt sätt och drivs av ambitionen att stärka samhällen. Uppkoppling har varit Telenors domän i mer än 165 år med syftet att våra kunder alltid ska kunna vara uppkopplade med de och det som betyder mest. Telenor är noterat på Oslo Børs (TEL).

Läs mer på www.telenor.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys