Connect with us

Marknadsnyheter

Karo Pharma Aktiebolag ansöker om avnotering

Published

on

Styrelsen för Karo Pharma Aktiebolag (”Karo Pharma” eller ”Bolaget”) har beslutat att ansöka om avnotering av Bolagets aktier från Nasdaq First North Growth Market till följd av att Karo Intressenter AB[1] (“Karo Intressenter”) kontrollerar mer än 90 procent av aktierna i Karo Pharma och har påkallat tvångsinlösen avseende resterande aktier i Bolaget

Den 16 augusti 2022 offentliggjorde Karo Intressenter ett kontant offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Karo Pharma om förvärv av aktierna i Karo Pharma som inte redan innehas av Karo Intressenter till ett pris om 60 kronor per aktie (”Erbjudandet”). Den 19 september 2022 förklarade Karo Intressenter Erbjudandet ovillkorat och fullföljde Erbjudandet. Den 1 november 2022 offentliggjorde Karo Intressenter utfallet för Erbjudandet för den andra förlängningen av acceptperioden och att Karo Intressenter, per tidpunkten för offentliggörandet, kontrollerade totalt cirka 96,8 procent av det totala antalet aktier och röster i Karo Pharma. Samtidigt offentliggjorde Karo Intressenter att acceptperioden för Erbjudandet förlängdes till den 18 november 2022 och att acceptperioden inte kommer förlängas därefter. Karo Intressenter har påkallat tvångsinlösen avseende resterande aktier i Karo Pharma.

Mot bakgrund av det ovanstående, och i enlighet med önskemål från Karo Intressenter, har styrelsen för Karo Pharma beslutat att ansöka om avnotering av Bolagets aktier från Nasdaq First North Growth Market. Sista dag för handel i Karo Pharmas aktier på Nasdaq First North Growth Market kommer att meddelas så snart Karo Pharma erhållit besked därom från Nasdaq.

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Christoffer Lorenzen, CEO, +46 73-501 76 20, christoffer.lorenzen@karopharma.com
Jon Johnsson, CFO, +46 73-507 88 61, jon.johnsson@karopharma.com

 

Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 10 november 2022 kl. 14.00 CET.

Om Karo Pharma

Karo Pharma erbjuder “Smart choices for everyday healthcare”. Vi äger och kommersialiserar tillförlitliga originalvarumärken inom receptbelagda läkemedel och receptfria konsumentprodukter. Våra produkter är tillgängliga i mer än 90 länder med kärnverksamhet i Europa och Norden. Karo Pharma har sitt huvudkontor i Stockholm och är noterat på Nasdaq First North Growth Market.

Certified Adviser

Karo Pharmas Certified Adviser är Erik Penser Bank AB. Kontaktuppgifter: Erik Penser Bank AB, Box 7405, 103 91 Stockholm, tel: +46 (0)8-463 80 00, email: certifiedadviser@penser.se.

 

[1] Ett svenskt privat aktiebolag kontrollerat av EQT VIII, registrerat hos Bolagsverket med organisationsnummer 559160-9416.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys