Connect with us

Marknadsnyheter

Kiilto fick sitt trettonde Framgångs-certifikat – Att tilldelas det sällsynta Återkommande Framgångs-märket är resultatet av varje Kiiltonians arbete

Published

on

Mindre än 1% av företagen tilldelas Framgångs-certifikatet för mer än 10 år i rad. Kiilto fick sitt trettonde Framgångs -certifikat och är ett av de sällsynta Återkommande Framgångs -företagen.

Certifikatet tilldelades Kiilto Family Group av Kauppalehti, som är en finsk handelsinriktad tidning som funnits sedan 1898. För att få Framgångs-certifikatet utvärderar en finansanalytiker företaget och tilldelar certifikatet om de anser att företaget presterar bättre än sina konkurrenter.

För att erhålla certifikatet mäts företagets finansiella situation inom sex olika områden:

  • tillväxt
  • lönsamhet
  • vinst eller förlust
  • likviditet
  • solvens
  • risktolerans

Inom varje område jämförs företaget med företag i sin egen storleksklass, med alla företag i Kauppalehtis företagsdatabas och med företag i sin egen bransch. Betyget för Framgångs-certifikatet är det enda betyget på den finska marknaden som både identifierar risker och skiljer mellan bra företag. Enligt Kauppalehti delar Framgångs-certifierade företag en gemensam vision om mod och viljan att göra affärer bättre än andra.

”Vi är mycket glada över detta erkännande, som bekräftar vår övertygelse om att Kiilto länge har varit och fortsätter att vara en finansiellt stabil och pålitlig partner”, säger Arto Raivio, VD för Kiilto Family. ”Vi är i gott sällskap med de andra Återkommande Framgångs-företagen och stolta över alla Kiiltonians, eftersom alla har gjort detta erkännande möjligt med sitt eget bidrag”, fortsätter Raivio.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys