Connect with us

Marknadsnyheter

Kindred Group vinner pris vid UK Customer Experience Awards

Published

on

fr, okt 13, 2017 08:34 CET

Kindred Group vinner pris för “Return on Customer Experience” vid UK Customer Experience Awards i London.
Priset tilldelas Kindred för sitt framstående datadrivna arbete och sina innovativa analysmodeller.  

Kindred Group (tidigare Unibet Group) nådde stor framgång vid UK Customer Experience Awards 2017 genom att vinna kategorin ”Return on Customer Experience”. Priset belyser Kindreds framgångsrika förmåga att, genom ett datadrivet arbete samt prediktiva och innovativa analysmodeller, fokusera på den upplevelse som betyder mest för kunden och medför störst finansiellt värde för verksamheten.

 

”Många företag som önskar förändra kundupplevelsen förmår inte att förstå det sanna värdet av en framgångsrik kundupplevelse eller hur den skapar värde. Vi investerade tidigt i att annama en analytisk process samtidigt som vid utvecklade unika och innovativa modeller vilka gör det möjligt för oss att identifiera kopplingen mellan kundupplevelsen och finansiellt värde. Därför är vi extra stolta över att vi belönas för vårt ledarskap i appliceringen av avancerad data och analys för att bygga en förstklassig kundupplevelse”, säger Christophe Dhaisne, Kindred Group Customer Champion. 

Prisutdelningen, som arrangeras av Awards International, har som syfte att lyfta fram och erkänna framsteg inom en förbättrad kundupplevelese, men även att skapa en plattform där kundskap, erfarenheter och personlig utveckling kan delas.

For ytterligare information:

Christophe Dhaisne, Customer Champion

christophe.dhaisne@kindredgroup.com

+44 78 41673399

 

Alexander Westrell, Group Head of Communications

alexander.westrell@kindredgroup.com

+46 73 7071686

Ytterligare detaljer finns online 
https://c-x-a.co.uk/

Om Kindred Group

Kindred Group är noterat på Nasdaq Stockholm Large Cap och är en av Europas största förmedlare av spel och digitalt innehåll. Inom Kindred Group ryms 13 varumärken som erbjuder tjänster till 20 miljoner kunder över hela världen. Kindred Group är medlem av European Gaming and Betting Association (EGBA), är medgrundare av ESSA, samt granskas och är certifierat av eCOGRA för sin överensstämmelse med EU:s rekommendation om principer för konsumentskydd och spelansvar från 2014 (2014/478/EU). Läs mer på
www.kindredgroup.com

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys