Marknadsnyheter
Kommersiella fastigheters utsikter: Lättad finansieringssituation, ekonomin mot återhämtning
Läget har lättat för kommersiella fastighetsbolag i spåren av genomförda och kommande räntesänkningar. Svensk ekonomi står inför en tydlig återhämtning under 2025 och 2026, vilket också kommer gynna sektorn. Det visar Swedbanks rapport kommersiella fastigheters utsikter.
– Efter ett par utmanande år har trycket lättat på fastighetssektorn. Med lägre ränteläge har risksentimentet förbättrats betydligt i marknaden, samtidigt som fastighetsbolagens nyckeltal har stabiliserats, säger Mattias Persson, chefekonom på Swedbank.
Svenska banker har hög exponering mot kommersiella fastigheter sett ur ett internationellt perspektiv. Tack vare mycket god kreditkvalitet, starka kapitalpositioner och god lönsamhet kan de absorbera eventuella kreditförluster som kan uppstå i sektorn.
– Svenska banker har bland de lägsta kreditförlusterna i Europa och de är också bland de banker som har högst lönsamhet, vilket innebär att de har buffertar för potentiella förluster, säger Mattias Persson.
Svensk ekonomi väntas återhämta sig under 2025 och 2026, vilket också kommer gynna de kommersiella fastighetsbolagen. Det finns dock en oro att konsumtionen – som väntas driva tillväxten i Sverige – inte ska ta fart, om hushållen fortsätter att vara återhållsamma även när köpkraften stärkts framöver.
– I väntan på att ekonomin ska ta fart finns det alltjämt vissa sårbarheter. Det gäller bland annat äldre kontorsfastigheter i sämre lägen och handelsfastigheter om uppsvinget i konsumtionen dröjer, säger Mattias Persson.
För rapporten i sin helhet, se bilaga eller besök Swedbank – Sektoranalyser.
Kontakt:
Mattias Persson, chefekonom, +46 73 094 29 56
Charlotte Nilsson, pressansvarig, +46 76 534 66 12
Swedbank gör det möjligt för de många människorna och företagen att skapa en bättre framtid. Vår vision är ett samhälle som är ekonomiskt sunt och hållbart. Swedbank är den ledande banken med över 7 miljoner privatkunder och 550 000 företagskunder på våra fyra hemmamarknader Estland, Lettland, Litauen och Sverige. Koncernen är också verksam i övriga Norden, USA och Kina. Tillsammans gör vi ditt finansiella liv enklare. Läs mer på: www.swedbank.se
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke