Connect with us

Marknadsnyheter

Kommunens pristagare hyllades på nationaldagen

Published

on

Skulpturkonst och skejt, folkbildning och styrelsearbete samt satsning mot psykisk ohälsa och skötsel av naturområden. Årets mottagare av Varbergs kommuns kultur- och fritidsstipendier, hedersplaketter och hållbarhetspriset visar på stor bredd och stort engagemang.

Priserna delades ut under nationaldagsfirandet i Societetsparken den 6 juni. 

Kultur- och fritidsstipendiater 2024

Kulturstipendium

Patricia Trambevski

Patricia Trambevski är en framstående svensk designer och inredare med en unik känsla för skapande och estetik. Hennes skulpturkonst i material som trä, sten, lera och gips har tydliga kopplingar till natur och mystik. Nu satsar hon på att utvecklas ytterligare inom denna konstart för att inspirera och lära andra.

Stipendium fritid och idrott

Hampus Winberg

Trots sin unga ålder tillhör Hampus Winberg världseliten i skejtboard. Med SM-guld i bagaget ingår han i Sveriges Olympiska Kommittés Talangprogram och siktar nu mot sommarens OS i Paris.  Hampus prestationer gör honom till en lysande förebild för Varbergs unga skejtare.

Stipendierna består dels av en prissumma på 15 000 kronor, dels av ett diplom.

Hedersplaketter 2024

Hedersplakett kultur

Sven Andersson

För sina förtjänstfulla insatser som föreläsare och skribent inom kulturområdet. Med humor och esprit har han under många år gjort en folkbildande insats genom underhållande och lärorika föredrag.

Hedersplakett fritid och idrott

Bengt Gabrielsson

För sitt helhjärtade engagemang i föreningslivet som inkluderar såväl ekonomiansvar och styrelseuppdrag som kaffekokning. Med sitt oförtröttliga arbete är han ett tydligt exempel på vad en sann eldsjäl är och hur betydelsefull en sådan person är för sin förening.

Hållbarhetspriset 2024

Varbergs kommuns hållbarhetspris 2024 tilldelas Warberg innebandy och Naturskyddsföreningen i Varberg. Vinnarna prisas för sina goda initiativ och bidrag till en hållbar utveckling utifrån respektives kandidats förutsättningar. Ur juryns motivering:

”Warbergs innebandy är en idrottsförening där ungas välmående står i fokus genom inkludering och kontinuerligt arbete mot psykisk ohälsa. De sprider kunskap, skapar gemenskap och med stort engagemang i sociala frågor så är Warbergs innebandy en positiv kraft för barn och ungdomars välmående som bidrar till en god social hållbarhet.”

”Naturskyddsföreningen i Varberg har med sina 1200 medlemmar engagerat och med handlingskraft drivit och initierat samverkan, kurser och skötsel av naturområden. Med stort engagemang i både natur och lokalsamhälle så arbetar Naturskyddsföreningen i Varberg för en god hållbar utveckling genom att målmedvetet och drivande främja biologisk mångfald och bevara naturområden.”

Erika Sjöwall, verksamhetsutvecklare och projektledare för nationaldagen

Telefon: 073-305 78 98

E-post: erika.sjowall@varberg.se

Hampus Winberg, fritid- och idrottsstipendium

072-163 35 14

Patricia Trambevski, kulturstipendium

070-836 28 72

Bengt Gabrielsson, hedersplakett fritid och idrott

072-308 88 27

Sven Andersson, hedersplakett kultur

070-668 55 08

Naturskyddsföreningen i Varberg, hållbarhetspris

Birgitta Ek Elmquist, ordförande

073-038 90 21

Warberg innebandy, hållbarhetspris

Jonas Klavberg, ordförande (är i Spanien just nu.)

0709-679140

Eller

Martina Alvelyck, 070-617 15 22

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys