Marknadsnyheter
Kommunfullmäktige kan besluta om halv miljard mer till skolan ikväll
Riksdagen har beslutat om att fördela ytterligare så kallade välfärdsmiljarder till Sveriges kommuner. För Stockholms del innebär detta ett tillskott på 495 miljoner kronor. Trots att flera veckor gått sedan riksdagen fattade sitt beslut så har Stockholms stad inte meddelat hur dessa pengar ska användas. På kommunfullmäktige ikväll lägger därför Socialdemokraterna ett skarpt förslag om att fördela resurserna till skolan och förskolan.
– Moderaterna och resten av styret har lagt den svagaste skolbudgeten under hela 2000-talet. Den skattesänkning som genomfördes efter valet ska nu betalas av lärare och elever i Stockholms skolor, det är en obegriplig prioritering. Nu har staten meddelat att Stockholm får nästan en halv miljard i extra välfärdspengar, självklart bör vi lägga dessa på skola och förskola. Det säger Karin Wanngård, oppositionsborgarråd (S) i en kommentar.
– Trots att skolor, förskolor och andra välfärdsverksamheter nu är mitt inne i att genomföra sparåtgärder har den sittande majoriteten inte presenterat ett enda förslag för hur välfärdsresurserna ska användas. Nu har det gått mer än en månad och varje dag innebär att rektorerna tvingas genomföra besparingar. Vi kan stoppa detta nu och därför lägger vi ett sådant förslag ikväll. Jag hoppas såklart att majoriteten sväljer sin prestige och röstar igenom detta.
Bakgrund
Socialdemokraternas förslag som läggs på måndagens kommunfullmäktige skulle innebära att de ökade statsbidragen fördelas till skolan och förskolan. Utbildningsnämnden föreslås få ett ökat anslag med 385 miljoner kronor. De kommunala förskolorna som får sina anslag via stadsdelsnämnderna föreslås få 110 miljoner kronor som fördelas enligt tabellverk nedan.
Ökade anslag till de kommunala förskolorna per stadsdelsnämnd (i miljoner kronor) med S-förslaget:
Stadsdelsnämnd | |
Rinkeby-Kista | 7,8 |
Spånga-Tensta | 6,6 |
Hässelby-Vällingby | 9,2 |
Bromma | 8,4 |
Kungsholmen | 6,2 |
Norrmalm | 6,2 |
Östermalm | 6,3 |
Södermalm | 9,9 |
Enskede-Årsta-Vantör | 12,4 |
Skarpnäck | 5,7 |
Farsta | 7,8 |
Älvsjö | 3,8 |
Hägersten-Liljeholmen | 14,7 |
Skärholmen | 5,1 |
Presskontakt: Tomas Gustavsson, tomas.gustavsson@stockholm.se, 076-122 91 99
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
Marknadsnyheter
Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.
Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.
Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.
Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke