Marknadsnyheter
Kommuniké från extra bolagsstämma den 30 december 2024 i Nowonomics AB (publ)
Vid extra bolagsstämma i Nowonomics AB (publ), org.nr 556990-1795 (”Bolaget”), som ägde rum idag den 30 december 2024, fattades nedan beslut i enlighet med framlagda förslag.
Beslut om godkännande av avtal avseende upptagande av kreditram från större aktieägare (väsentlig närståendetransaktion)
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att godkänna ingåendet av villkorade kreditavtal och pantavtal avseende upptagande av en kreditram om högst 10 000 000 kronor (”Kreditramen”) med Bolagets största GoMobile Nu Aktiebolag (”Långivaren”).
Kreditramen utgörs av en kredit om högst 10 000 000 kronor och som kan utnyttjas av Bolaget genom utbetalning av lån i s.k. trancher om 2 500 000 kronor vardera från Långivaren, och som Bolaget äger rätt att påkalla när som helst under Kreditramens löptid, som löper fr.o.m. 1 januari 2025 t.o.m. 1 juli 2026 (”Löptiden”) då utestående lånebelopp (”Lånet”) jämte upplupen ränta senast ska vara återbetalt till Långivaren. Kreditramen löper med en årlig ränta om tre procent (3%) under Löptiden såvitt avser icke utnyttjad del av Kreditramen. Utnyttjad del av Kreditramen, dvs. Lånet, löper med en årlig ränta om tio procent (10%) fr.o.m. dagen för utbetalning av respektive del av Lånet under Kreditramen. Bolaget äger rätt att återbetala Lånet helt eller delvis i förtid, varvid inga ytterligare avgifter ska betalas av Bolaget i sådant fall. Som säkerhet för Lånet lämnar Bolaget pant i aktierna i det helägda dotterbolaget Nowo Fund Management AB till förmån för Låntagaren i enlighet med villkoren i pantavtalet.
Kreditramen avses främst att användas till att återbetala det lån som upptagits under sedan tidigare av Formue Nord Fokus A/S utställd kreditram i enlighet med ingånget låneavtal den 6 mars 2023.
Denna information är sådan som Nowonomics AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 30 december 2024 kl. 14:30 CEST.
För mer information, vänligen kontakta:
Rutger Selin, VD Nowo/Nowonomics AB (publ)
E-post: rutger@nowo.se
Telefon: 070-931 64 28
Om Nowonomics AB (publ)
Nowonomics AB, Nowo, är en digital sparplattform med verksamhet i Sverige som genom två helägda dotterbolag, Nowo Fund Management AB och Nowo Pension AB som bedriver fondförvaltning och pensionsrådgivning. Koncernens ledning, förvaltning, projektledning och marknadsföringsavdelning är baserade i Stockholm. Nowo grundades 2015.
Nowo erbjuder en lättillgänglig digital sparplattform där individen kan spara utan att behöva göra uppoffringar i sin vardag. Bolaget erbjuder tjänster som kan liknas med traditionellt sparande men med ett förenklat utformande. Medlemmen kan enkelt pausa och justera sitt sparande vid behov. Medlemmen är inte heller låst vid en sparform utan kan växla i appen mellan olika sparsätt allt eftersom dennes livssituation förändras.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
