Marknadsnyheter
Kommuniké från extra bolagsstämmor i InDex Pharmaceuticals Holding AB (publ) den 10 juni 2024
10 juni 2024 – InDex Pharmaceuticals Holding AB (publ) (”InDex Pharmaceuticals” eller ”Bolaget”) ingick den 20 maj 2024 ett villkorat avtal om förvärv av samtliga aktier i Flerie Invest AB (”Flerie”) (”Transaktionen”). Genomförandet av Transaktionen var bland annat villkorat av beslut vid extra bolagsstämmor i Bolaget och att Bolaget erhåller godkännande för fortsatt notering på Nasdaq First North Growth Market. Idag, den 10 juni 2024, har de extra bolagsstämmorna hållits i Bolaget för att, bland annat, besluta om Transaktionen. Vid stämmorna fattades bland annat följande beslut.
Beslut om godkännande av förvärv av Flerie Invest AB
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om godkännande av Transaktionen. Transaktionen utgör ett s.k. omvänt förvärv, varigenom Flerie blir ett helägt dotterbolag till InDex Pharmaceuticals. Fleries befintliga aktieägare kommer initialt att äga cirka 91,9 procent av det totala antalet aktier och röster i InDex Pharmaceutical och Bolagets befintliga aktieägare kommer att äga cirka 8,1 procent av det totala antalet aktier och röster i Bolaget efter genomförandet av Transaktionen.
Beslut om ändring av bolagsordningen
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om ändringar av bolagsordningen. Beslutspunkten var uppdelad i två delbeslut, 6 a) och 6 b), vilka var villkorade av varandra. Ändringarna i bolagsordningen består i huvudsak av följande.
6 a) Beslut om ändring av bolagsordningen (företagsnamn, verksamhetsföremål, nytt aktieslag, m.m.)
- Ändring av Bolagets företagsnamn till Flerie AB.
- Ändring av verksamhetsföremålet till följande verksamhetsföremål: ”Bolaget ska äga och förvalta värdepapper, aktier och rättigheter samt därmed förenlig verksamhet.”
- Ändring av gränserna för aktiekapitalet och antalet aktier för att anpassas till aktiekapitalet och antalet aktier efter den nyemission av stamaktier med betalning genom apportegendom som också har beslutats om idag. De nya gränserna innebär att aktiekapitalet som lägst ska uppgå till 100 000 000 kronor och högst 400 000 000 kronor. Det nya antalet aktier får vara lägst 5 000 000 000 och högst 20 000 000 000.
- Införande av ett nytt inlösenbart- och omvandlingsbart aktieslag, aktier av serie C, för att möjliggöra ett frivilligt aktieinlösenprogram för Bolagets aktieägare. Genom inlösenprogrammet ges aktieägarna rätt att under en årlig omvandlingsperiod, som infaller under sista veckan i mars, begära omvandling av sina stamaktier till omvandlings- och inlösenbara C‑aktier. Befintliga aktier kommer att utgöra stamaktier. Omvandling kan ske av högst fem (5) procent av det totala antalet utestående aktier. Om antalet stamaktier som anmälts för omvandling överstiger denna gräns ska fördelning ske i förhållande till det antal stamaktier som varje aktieaktieägare begärt för omvandling.
- Införande av ett inlösenförbehåll innebärandes att Bolaget, så snart som möjligt efter offentliggörandet av delårsrapporten för det första kvartalet, ska lösa in samtliga utestående aktier av serie C till ett lösenbelopp per aktie motsvarande substansvärdet (NAV) per aktie den 31 mars. Under år 2025 gäller delvis andra tidsperioder för inlösenprogrammet.
- Införande av ett förhöjt majoritetskrav för ändringar av bolagsordningen som innebär en försämring av rättigheterna förknippade med aktien av serie C, innebärandes att beslut om sådan ändring ska kräva biträde av (i) ägare till hälften av aktierna av serie C och nio tiondelar av de vid bolagsstämman företrädda aktierna av serie C, och (ii) aktieägare med minst nio tiondelar av såväl de avgivna rösterna som de vid bolagsstämman företrädda aktierna.
- Sänkning av det högsta antalet ledamöter i styrelsen från tio (10) till åtta (8).
- En rätt för styrelsen att inför en bolagsstämma besluta att aktieägarna ska kunna utöva sin rösträtt per post före bolagsstämman.
b) Beslut om ändring av bolagsordningen (gränserna för antalet aktier)
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om ändringar av bolagsordningen i avseende gränserna för antalet aktier. Ändringen innebär att gränserna för antalet aktier ändras för att anpassas till antalet aktier efter en sammanläggning av Bolagets aktier (se närmare nedan under ”Beslut om sammanläggning av aktier”). De nya gränserna innebär att antalet aktier i Bolaget ska vara lägst 50 000 000 och högst 200 000 000.
Beslut om nyemission av stamaktier med betalning genom apportegendom
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om nyemission av högst 6 073 952 948 stamaktier, innebärande en ökning av aktiekapitalet med högst 121 479 058,96 kronor. Rätt att teckna de nya aktierna ska tillkomma aktieägarna i Flerie som vederlag för aktierna i Flerie som överlåts i Transaktionen, med rätt och skyldighet att betala för de nya aktierna genom tillskjutande av apportegendom i form av 112 578 947 aktier i Flerie.
Den apportegendom som tillförs Bolaget har ett uppskattat värde om 3 072 618 018 kronor, baserat på Fleries rapporterade substansvärde per den 31 mars 2024 med ett avdrag om tio (10) procent, motsvarande en teckningskurs per aktie om cirka 0,505868 kronor. I fråga om till vilket värde apportegendomen ska tas upp till i Bolagets balansräkning ska enligt gällande redovisningsregler detta värde baseras på aktiekursen för Bolagets aktier vid den s.k. transaktionstidpunkten.
Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission av stamaktier
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen före nästa årsstämma, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemissioner av stamaktier som sammanlagt motsvarar högst femtio (50) procent av det totala antalet aktier i Bolaget vid tidpunkten då styrelsen utnyttjar bemyndigandet för första gången. Nyemissioner som beslutas med stöd av bemyndigandet ska genomföras på marknadsmässiga villkor och betalas kontant.
Beslut om sammanläggning av aktier
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag och i syfte att uppnå ett för Bolaget ändamålsenligt antal aktier, om en sammanläggning av Bolagets aktier (1:100), varigenom antalet aktier i Bolaget minskar genom att hundra (100) aktier läggs samman till en (1) aktie. Styrelsen bemyndigades att fastställa avstämningsdagen för sammanläggningen (att infalla efter beslutet har registrerats hos Bolagsverket) samt att i övrigt vidta de åtgärder som erfordras för sammanläggningens genomförande.
Om en aktieägares innehav av aktier inte motsvarar ett fullt antal nya aktier, det vill säga inte är jämnt delbart med hundra (100), kommer denna aktieägare vederlagsfritt att erhålla så många aktier från T&M Förvaltning AB eller T&M Participation AB att dennes innehav, efter tillägg av tillhandahållna aktier, blir jämnt delbart med hundra (100), så kallad avrundning uppåt. Vidare information om förfarandet vid sammanläggningen kommer att meddelas i samband med att styrelsen beslutar om avstämningsdag.
Beslut relaterade till val av styrelse och ordförande, revisor och arvoden
Stämman beslutade:
- att styrelsen fram till slutet av nästa årsstämma ska bestå av fyra (4) ordinarie ledamöter utan suppleanter, samt att Bolaget ska ha ett (1) registrerat revisionsbolag som revisor;
- att arvoden till styrelsen för tiden intill slutet av nästa årsstämma ska uppgå till 350 000 kronor till styrelsens ordförande och med 250 000 kronor till var och en av övriga styrelseledamöter, och att arvode om 50 000 kronor ska utgå till revisionsutskottets ordförande och 20 000 kronor ska utgå till ersättningsutskottets ordförande;
- om nyval av Thomas Eldered, Cecilia Edström, Anders Ekblom and Jenni Nordborg till styrelseledamöter för tiden intill slutet av nästa årsstämma, samt om nyval av Thomas Eldered som styrelsens ordförande;
- att entlediga revisionsbolaget PricewaterhouseCoopers AB (PwC) som Bolagets revisor och att välja Ernst & Young Aktiebolag till ny revisor för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Den auktoriserade revisorn Jennifer Rock-Baley kommer att vara huvudansvarig revisor.
Beslut om principer för tillsättande av och instruktion avseende valberedning
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om nya principer för tillsättande av och instruktion avseende valberedning. Valberedningsinstruktionen gäller villkorat av upptagande till handel av Bolagets aktier på Nasdaq Stockholm.
Beslut om antagande av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om antagande av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Riktlinjerna gäller villkorat av upptagande till handel av Bolagets aktier på Nasdaq Stockholm.
Information
Kallelser, fullständiga förslag och information om Transaktionen och den framtida verksamheten i Bolaget går att finna på Bolagets webbplats genom följande länk: https://www.indexpharma.com/sv/omvant-forvarv-av-flerie/.
För mer information:
Jenny Sundqvist, VD
Tel: +46 8 122 038 50
E-post: jenny.sundqvist@indexpharma.com
Johan Giléus, CFO och vice VD
Tel: +46 8 122 038 50
E-post: johan.gileus@indexpharma.com
Ted Fjällman, VD för Flerie
E-post: contact@flerie.com
Offentliggörande
Informationen lämnades genom ovanstående kontaktpersons försorg för offentliggörande den 10 juni 2024 kl. 9:55 CEST.
Kort om InDex Pharmaceuticals och Flerie
InDex Pharmaceuticals är baserat i Stockholm. För mer information, vänligen besök www.indexpharma.com/sv.
Flerie är en aktiv långsiktig global bioteknik- och läkemedelsinvesterare baserad i Stockholm och London som förvaltar en portfölj med över 30 investeringar i Europa, Israel och USA. Fleries långsiktiga strategi, operativ expertis och nätverk gör det möjligt för banbrytande teknologier inom läkemedelsutveckling och relaterade tjänster att nå patienter och marknaden. Flerie grundades 2011 av Thomas Eldered, som medgrundade och byggde upp Recipharm till att bli en av världens fem främsta kontraktstillverkare av läkemedel. För mer information, besök www.flerie.com.
Bolagets aktier (nuvarande kortnamn INDEX, framtida kortnamn: [FLERIE]) handlas på Nasdaq First North Growth Market Stockholm. Redeye AB kommer vara Bolagets Certified Adviser även efter genomförandet av Transaktionen fram till dess att den planerade noteringen av Bolagets aktier på Nasdaq Stockholm sker.
Taggar:
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
Marknadsnyheter
Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar
Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.
Vad är belåning av aktieportfölj?
Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.
Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.
Fördelar med belåning av aktieportfölj
1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning
Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.
2. Skatteeffektivitet
Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.
3. Flexibilitet i användning
Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.
4. Gynnsam ränta
Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.
5. Enkel administration
De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.
6. Möjlighet till hävstång
För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.
Nackdelar och risker
1. Marginalkrav och tvångsförsäljning
Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.
2. Förstärkt risk vid börsfall
Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.
3. Räntekostnad
Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.
4. Komplexitet och överbelåning
Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.
5. Psykologisk stress
Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.
6. Begränsad diversifiering
När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.
Vem passar belåning för?
Belåning av aktieportfölj passar bäst för:
- Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
- Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
- Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
- Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
- Investerare med låg skuldsättning i övrigt
Belåning är inte lämplig för:
- Nybörjare på aktiemarknaden
- Personer som redan har hög skuldsättning
- Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
- De som ser belåning som ”gratis pengar”
Praktiska råd och strategier
Sätt konservativa gränser
Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.
Diversifiera säkerheter
Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.
Ha likviditetsbuffert
Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.
Förstå villkoren
Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.
Regelbunden uppföljning
Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.
Slutsats
Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.
Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.
För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.
Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
