Connect with us

Marknadsnyheter

Komplettering: Nytt avtal där Prebonas näringslösning för snittblommor ingår

Published

on

Med hänvisning till föregående PM avseende ett nytt avtal inom samarbetet med OptiBoost korrigeras härmed uppgiften avseende de löpande intäkterna. Estimatet om löpande intäkter upp till 2 mkr avser den initiala 2-3 årsperioden.

Ursprungligt PM med korrigering inlagd

Inom ramen för samarbetet med OptiCept och Syngenta har OptiCept ingått ett kommersiellt avtal för behandling av rosor med DAGAB i syfte att förlänga livslängden på dessa (för ytterligare information se opticept.se).

Det kommersiella avtalet innebär att behandlingen av blommor startas så snart som möjligt. Avtalet beräknas vara värt upp till ca 2 mkr i löpande intäkter för Prebona under den initiala 2-3 årsperioden. Prebona levererar näringslösningen till OptiBoost applikationen.

Dagab ansvarar för produktutveckling, inköp och logistik för Axfood-koncernen som är Sveriges näst största dagligvaruleverantör med ca 20% av marknaden. Bland butikskedjorna ingår bland annat Hemköp, Willys och CityGross. DAGAB har en stark miljöprofil och avtalet är ett steg i att ytterligare stärka sitt hållbarhetstänk och minska svinn i blomstersegmentet samtidigt som konsumenterna erbjuds en bättre produkt.

OptiBoost är ett system som förlänger hållbarheten för behandlade snittblommor samtidigt som färg och lukt bevaras. Dagab har utfört tester som påvisar ökad försäljning och kraftigt minskat svinn för behandlade snittblommor. OptiBoost inkluderar näringslösningar från Prebona.

-Det här första avtalet mot ledande dagligvarukedjor är en viktig milstolpe för utvecklingen av den nordiska hemmamarknaden samt för den internationella lanseringen då avtalet beräknas ha stark signalverkan inom branschen, säger Patrik Bernstein, VD Prebona.

För ytterligare information kontakta:

Patrik Bernstein, VD, Telefon +46 70 638 2678, E-post: patrik.bernstein@prebona.com

Prebona AB (publ) är ett materialteknikbolag som utvecklar, marknadsför och säljer funktionella, miljövänliga och kostnadseffektiva material och ytbeläggningar inom affärsområdena AirCare, SurfaceCare, AgriCare samt HealthCare. Prebonas vision är att bli en ledande leverantör av funktionella material och ytbeläggningar. Prebona AB (publ) (PREBON) är listat på Spotlight Stockmarket. För mer information se www.prebona.com.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys