Marknadsnyheter
Konvertering av konvertibler till B-aktier i Storskogen
Den 3 april 2023 emitterade Storskogen Group AB (publ) (”Storskogen”) två konvertibler om sammanlagt cirka 10,4 miljoner brittiska pund (GBP) med tvingande konvertering till säljarna av AC Electrical Services Group Limited (”ACE”). Konvertiblerna har i dag, den 3 april 2024, i sin helhet konverterats till nya B-aktier i Storskogen.
Storskogen offentliggjorde den 3 april 2023 att koncernen förvärvat 80 procent av aktierna i ACE och att 10 361 992 GBP av köpeskillingen skulle betalas med B-aktier i Storskogen som skulle levereras den 3 april 2024. För att säkerställa leveransen av B-aktierna och reglera denna del av köpeskillingen beslutade styrelsen för Storskogen, med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 17 maj 2022, den 3 april 2023 om en riktad nyemission av två konvertibler (av serie 2023:1 respektive 2023:2) om sammanlagt 10 361 992 GBP till säljarna av ACE, med tvingande konvertering i dag den 3 april 2024.
Konvertiblerna har i dag i sin helhet konverterats till totalt 16 561 182 B-aktier i Storskogen (motsvarande en utspädningseffekt om cirka 0,98 procent av aktiekapitalet och cirka 0,55 procent av rösterna). Konverteringskursen, som enligt aktieöverlåtelseavtalet och konvertibelvillkoren skulle motsvara den volymvägda genomsnittskursen för Storskogens B-aktie på Nasdaq Stockholm under perioden 22–27 mars 2024 omräknat till GBP, uppgick till 0,4105 GBP (motsvarande 5,5073 kronor) per B-aktie. Det överskjutande konvertibelbeloppet om sammanlagt 3 563 161,34 GBP kommer att erläggas kontant.
Efter konverteringen uppgår det totala antalet aktier och röster i Storskogen till 1 686 039 235 aktier (varav 148 001 374 A-aktier och 1 538 037 861 B-aktier) och 3 018 051 601 röster. Aktiekapitalet har ökat med 8 446,202821 kronor till 859 880,009941 kronor.
För mer information, vänligen kontakta:
Andreas Lindblom, Head of Investor Relations
+46 72 506 14 22
andreas.lindblom@storskogen.com
För mediaförfrågningar, vänligen kontakta:
Michael Metzler, Head of Communication
+46 73 305 59 55
michael.metzler@storskogen.com
Om Storskogen
Storskogen är en internationell företagsgrupp inom handel, industri och tjänster. Som långsiktiga ägare är vi positionerade att identifiera, förvärva och utveckla marknadsledande företag med hållbara affärsmodeller. Storskogen skapar värde genom att tillhandahålla kapital och strategisk rådgivning kombinerat med aktiv styrning och en decentraliserad operativ modell. Storskogen har över 12 000 anställda i en diversifierad grupp av bolag med en nettoomsättning på 36 miljarder kronor (LTM) och är noterat på Nasdaq Stockholm.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
