Connect with us

Marknadsnyheter

Kwizit lanserar publik beta

Published

on

Vi är stolta över att idag lansera betaversionen av Kwizit för Android, iOS och webben.
Kwizit är ett innovativt spel där du kan skapa quiz med hjälp av AI, spela själv eller tillsammans med familj och vänner – oavsett om ni är hemma framför TV:n eller spelar online.

Beta-versionen är nu tillgänglig för nedladdning, och vi ser fram emot att dela denna spännande milstolpe med er alla.

Under utvecklingsprocessen har vi genomfört omfattande tester, både i mindre grupper och genom storskaliga simuleringar, för att säkerställa att molnarkitekturen, AI och kopplingen mellan enheter håller högsta klass. Den publika betan ger oss nu möjlighet att skala upp testerna och optimera Kwizit både tekniskt och spelmässigt.

Vad innehåller betan?
Betaversionen är en avskalad version av Kwizit med fokus på följande:

  • Säkerställa att spelet fungerar smidigt på olika enheter.
  • Effektivisera molnarkitekturen.
  • Förbättra spelmekaniken.
  • Samla in data om spelmönster och AI-användning.

Funktioner som implementeras under beta-fasen:

  • Stöd för fler språk.
  • Avancerade spellägen och nya spelfunktioner.
  • Möjligheten att skapa egna anpassade quiz.
  • Uppdaterad AI-modell.
  • Monetiseringsmodeller.

Varför en publik beta?
Den publika betan är ett viktigt steg för att finjustera Kwizit inför den fullständiga lanseringen. Vi värdesätter er feedback och uppmuntrar alla testare att skicka synpunkter och idéer till beta@kwizit.com. Vårt utvecklingsteam står redo att analysera och implementera förbättringar för att garantera en förstklassig spelupplevelse.

Nästa steg
För att möta Kwizits internationella potential med stöd för över 50 språk är det viktigt att säkerställa de globala immateriella rättigheterna för spelet. Varumärkesskyddet för Sverige är klart, och det internationella skyddet förväntas under första delen av året. Vi planerar att lansera Kwizit i Sverige under första kvartalet och därefter expandera med en global lansering.

Delta i betan och bli en del av vår community
Ladda ner Kwizit och gå med i vår Discord-grupp för att följa utvecklingen, spela med teamet och utmana varandra. Tillsammans kan vi skapa framtidens quizupplevelse.

Discord
discord.com/invite/RhSsXzWS3m

TV, Dator
www.kwizit.com/beta

Ladda ner Kwizit:

iOS: (ladda ner TestFlight och följ länken):
https://testflight.apple.com/join/uZUUg2h9

Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.GameChestGroup.KwizIt

Jag ser fram emot att spela tillsammans med er och ta del av era intryck. Betan är bara början på Kwizits stora potential. Nu är det upp till bevis – nu kör vi!

Krister ”Kwizter” Elmgren
Verkställande Direktör
Game Chest Group AB (Publ)
krister.elmgren@gamechestgroup.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys