Connect with us

Marknadsnyheter

La Girafe by Pontus Frithiof lyfter Arlanda till nya höjder

Published

on

Krögaren och entreprenören Pontus Frithiof är äntligen tillbaka med ny restaurang, La Girafe by Pontus Frithiof, på den nya marknadsplatsen i Arlandas terminal 5. Restaurangen som tar avstamp i det mångkulturella Paris erbjuder generösa ytor, skön atmosfär i två avdelningar, Bistro och Food & Bar, som har flygplatsens största bardisk och många rätter på menyn.  Här serveras god mat och dryck till alla resenärer – från tidiga flighter i gryningen till sena avgångar på natten. La Girafe öppnar på Arlanda Terminal 5 den 29 februari och håller öppet alla dagar året om.

La Girafe Bistro

La Girafe by Pontus Frithiof, drivs tillsammans med Thomas Dahlstedt, ägare Nordrest, är en elegant, avslappnad fransk bistro – stället för alla resenärer som i all enkelhet önskar något litet att äta, ta en kaffe, ett glas eller avnjuta olika smakkombinationer oavsett tid för avfärd.

Det är ett år sedan vi stängde Pontus in the Air och nu öppnar vi vårt populära franska bistrokoncept La Girafe, en stor
restaurang med ett fantastiskt läge i den nya delen av terminalen. Vi är mycket glada och förväntansfulla över att få välkomna
Arlandas resenärer till La Girafe. Vår ambition är att bli det självklara valet för alla som önskar det lilla extra till rimliga priser
innan avresa,
säger Pontus Frithiof, ägare och grundare Pontus Group.

I krögarens och i La Girafes DNA möts passion och hantverk med lekfullhet och nyfikenhet, vilket återspeglas i allt från menyer
och service till atmosfär och interiör. Från tidig morgon serveras frukost á la carte i bistron och en generös frukostbuffé i matbaren,
och därefter kan man välja på ett stort utbud av
smårätter förrätter, varmrätter och efterrätter. Menyerna är komponerade så att det
ska vara enkelt att välja och för en snabb servering. Grunden är smakrik klassisk fransk gastronomi med inspiration av exotiska
smaker från Vietnam, Marocko och New Orleans.
La Girafes klassiska signaturrätter, exempelvis vietnamesiska vårrullar, Nems,
råbiff ”Maroccan Beef Tartar Butcher Style” och kalvschnitzel är stående inslag på menyn.

Mario E Moroni, chefssommelier och delägare, har ett genomtänkt urval av spännande och moderna viner av hög kvalitet, och även om La Girafes hjärta bultar för det franska finns här viner från hela världen. Cocktailmenyn rymmer klassiska cocktails med twist och La Girafes signaturcocktails.   

La Girafe har 250 sittplatser fördelade på två sektioner: Bistro och Food & Bar. Den lugnare bistron har bordsservering, á la carte-meny och en generös vinlista. Food & Bar har Arlandas största bar, där tempot är högre, servicen är snabbare och ett brett utbud av mat- och dryck. Med inspiration från Paris och Frankrike har inredningsarkitekterna Daniel och Linn Gannås skapat en elegant och extravagans interiör. Här finns glada inslag, art deco och vintage, som förhöjer den personliga och ombonade atmosfären och kompletteras med rytmer från congas och 60-tal till franska toner och modern electroswing.

Teamet på La Girafe Arlanda leds av restaurangchef Josselin Freytes tillsammans med köksmästare Sara Blomberg,
mångårig medarbetare i Pontus Group, som ska ta hand om gästerna och sätta La Girafe på Arlandas restaurangkarta.

Det är väldigt roligt att få lansera vårt succékoncept på Arlanda. Vi har uppdaterat och anpassat konceptet för resenärer, men
Pontus gäster och La Girafes gäster kommer att känna igen sig i menyer, miljö och service. La Girafe blir unikt i sitt slag här och
ett bra komplement till flygplatsens utbud av mat och dryck,
säger Thomas Dahlstedt, ägare Nordrest.

La Girafe by Pontus Frithiof, Arlanda marknadsplatsen Terminal 5, öppettider:
Food & Bar, alla dagar, klockan 05.00 till sista avgång

Bistro, alla dagar, klockan 05.00 till sista avgång

Bistro
I La Girafe Bistro kan gäster njuta av ett lugnare tempo. Menyn rymmer klassiska frukosträtter som amerikanska pannkakor,
Croque Monsieur, Ägg Benedict, smoothies och annat gott. Bland förrätterna finns charkuterier, vietnamesiska nems, Moroccan
Beef Tartar Butcher style och Vichyssoise. Till varmrätt erbjuds exempelvis La Girafes räkmacka, burgare, Bouillabaisse,
kalvschnitzel och avslutningsvis desserter så som Lemon Posset, marängsuisse, hemgjord glass/sorbet och pecanpaj. Allt detta
och mycket mer. Pris för varmrätt erbjuds från 155 kronor.

Food & Bar
La Girafes stora matbar håller ett högre tempo och puls med snabbare servering. Här erbjuds en generös frukostbuffé varje
morgon och därefter finns marinerade oliver, rökta mandlar, french fries och charkuteribricka som snacks. Bland huvudrätterna
finns bland annat pizza, moules frites, New Orleans Po Boy Shrimp Sandwich, krämig rigatoni, hamburgare med mera, och
dessutom Pontus Classique – Bon voyage, La Girafes räksmörgås. På dessertmeny finns Lemon Posset, marängsuisse, hemgjord glass/sorbet och pecanpaj. Pris för huvudrätt erbjuds från 145 kronor.

La Girafe Arlanda Bistro

Heléne Airijoki
Presskontakt
073 385 03 19
helene.airijoki@spoilconcept.com

Pontus Group grundades 1999 av Pontus Frithiof och består idag av 12 verksamheter. De helägda verksamheterna är La Tour och Le Bar i DN-huset och Pontus Catering, Event & Arena, som även står för mat- och dryckesutbudet på Solvalla. Sedan våren 2015 driver Pontus Group flertalet restauranger tillsammans med restauratören Thomas Dahlstedt och hans koncern Nordrest: Pontus! i Sälen och en lodgebar på SkiStar Lodge Hundfjället, Pic Poc på AC Marriott Hotel Stockholm samt American Express Lounge, Little Italy och La Girafe som öppnar på Stockholm-Arlanda Airport Terminal 5 under 2024. Dessutom öppnar La Girafe även i Uppsala och i Stockholm City 2025.

Pontus Frithiof är kock, krögare och entreprenör. Han blev känd 1999 för Pontus in the Green House, som utsågs till Sveriges bästa restaurang. Han har under åren mottagit utmärkelser som årets krögare, årets affärskrog samt tilldelats Gastronomiska Akademins Guldmedalj. Pontus har gett ut två kokböcker. https://pontusfrithiof.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.