Connect with us

Marknadsnyheter

Lagercrantz förvärvar Stegborgs El-evator AB

Published

on

Lagercrantz Group har idag förvärvat samtliga aktier i Stegborgs El-evator AB.

Stegborgs El-evator erbjuder produkter och lösningar för renovering och ombyggnation av hissar. Erbjudandet omfattar eget styrsystem, nödtelefoner och komplett hissmaterial där de primära kunderna är service- och installationsbolag inom hissbranschen som sin tur arbetar mot slutkunder såsom bostadsrättsföreningar eller fastighetsbolag. Stegborgs El-evator är beläget i Strängnäs och har idag en omsättning på drygt 60 MSEK med god lönsamhet.

”Stegborgs El-evator har en stark position på renoverings- och ombyggnationsmarknaden för hissar. Med sitt egenutvecklade styr- och modulsystem finns goda förutsättningar att fortsätta att expandera verksamheten runt om i Sverige inom både lin- och hydralhissar. Verksamheten har under flera år visat en stabil och fin tillväxt och blir ytterligare en stark resultatenhet inom division Control och vår satsning på styr- och reglerteknik.”, säger Daniel Wedberg, divisionschef Control.

”Det känns tryggt att lämna över ansvaret till en långsiktig och stabil ägare som kan hjälpa Stegborgs El-evator att fortsatt utveckla verksamheten. Lagercrantz har lång erfarenhet av att affärsutveckla sina bolag och vi ser fram emot att börja arbeta med dem. Jag är säker på att de kommer att tillföra kunskap, erfarenhet och nya idéer till Stegborgs El-evators fortsatta tillväxt.”, säger Fredrik Stegborg, grundare och VD för Stegborgs El-evator AB.

Stegborgs El-evator kommer att ingå i divisionen Control från juli 2022. Förvärvet förväntas generera ett mindre positivt tillskott till Lagercrantz Groups vinst per aktie på årsbasis.

Stockholm, 5 juli 2022

Lagercrantz Group AB (publ)

För ytterligare information kontakta:
Jörgen Wigh, VD och koncernchef, Lagercrantz Group AB, +46 8 700 66 70,
Daniel Wedberg, divisionschef Control, Lagercrantz Group, +46 8 700 66 70,
eller besök vår hemsida www.lagercrantz.com

Denna information lämnades för offentliggörande 2022-07-05 kl 13:35 CET.                    

LAGERCRANTZ GROUP I KORTHET
Lagercrantz Group är en teknikkoncern som erbjuder värdeskapande teknik, antingen med egna produkter eller med produkter från ledande leverantörer. Inom koncernen finns ett knappt 70-tal bolag, vart och ett orienterat mot en specifik delmarknad, en nisch. Gemensamt för bolagen är att värdeskapandet är stort, med hög grad av kundanpassning, support, service och andra tjänster. Lagercrantz är verksamt i nio länder i Nordeuropa, i Kina, Indien och i USA. Koncernen har omkring 2 000 anställda och omsätter ca 5 500 MSEK. Bolagets aktie är listad på Nasdaq Stockholm sedan 2001. www.lagercrantz.com

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys