Marknadsnyheter
Länsförsäkringar Bank och Länsförsäkringar Hypotek har fått reprimand av IMY i ärende från 2021
I juni 2021 anmälde Länsförsäkringar sig själv till Integritetsskyddsmyndigheten, IMY, med anledning av att eventuellt ha brutit mot dataskyddsförordningen. Ett flertal bolag, däribland Länsförsäkringar Bank och Länsförsäkringar Hypotek, har idag fått en reprimand av IMY med anledning av att det som skett ansetts som en mindre överträdelse.
Som Länsförsäkringar tidigare meddelat i ett pressmeddelande den 9 juni 2021 har bland andra Länsförsäkringar Bank och Länsförsäkringar Hypotek haft ett ärende hos IMY om en personuppgiftsincident som inträffade samma år. Detta efter att ha haft en funktion, ”avancerad matchning”, påslagen på grund av ett handhavandefel. Funktionen stängdes av omedelbart när det upptäcktes.
”Vi såg givetvis allvarligt på händelsen redan 2021, och vi har sedan dess vidtagit åtgärder för att det inte ska kunna upprepas.”, säger Sven Eggefalk, vd i Länsförsäkringar Bank.
De bolag som fått en reprimand är följande:
Länsförsäkringar AB, Länsförsäkringar Bank AB (publ), Länsförsäkringar Hypotek AB (publ), Länsförsäkringar Fondliv Försäkrings AB (publ), Länsförsäkringar Gruppliv Försäkrings AB (publ) samt 23 fristående länsförsäkringsbolag.
Länk till pressmeddelande från 9 juni 2021
Länk till Länsförsäkringars pressrum
För ytterligare information kontakta:
Sven Eggefalk, vd Länsförsäkringar Bank AB, telefon 08–588 414 37, 070-240 47 04
Andreas Larsson, Investor Relations-ansvarig Länsförsäkringar Bank AB, telefon 010-4897029, 0720-843634
Presskontakt, telefon 08-588 418 50
Länsförsäkringsgruppen består av 23 lokala och kundägda länsförsäkringsbolag och det gemensamt ägda Länsförsäkringar AB. Genom sitt lokala länsförsäkringsbolag får kunderna ett helhetserbjudande inom bank, försäkring och pension. Genom Agria Djurförsäkring erbjuder vi djur- och grödaförsäkring, genom Länsförsäkringar Fastighetsförmedling helhetslösningar för en trygg bostadsaffär och genom Wasa Kredit finansieringstjänster som leasing, avbetalning och lån.
Marknadsnyheter
Preliminära siffror slog TradeVenues estimat
TradeVenue ger en kort kommentar på de preliminära siffrorna som släpptes från Redsense Medical igår.
Redsense Medical meddelade idag preliminära siffror för det fjärde kvartalet. Nettoomsättningen uppgick till ca 12,7 MSEK med en preliminär vinst på 5,6 MSEK. En stark avslutning på året, vilket fick aktien att stiga med över 10%.
Till kommentaren: https://tradevenue.se/artiklar/preliminara-siffror-slog-vart-estimat-66944
Om TradeVenue
TradeVenue grundades 2015 som en mötesplats för investerare och noterade bolag. Vi fokuserar främst på att lyfta fram små och medelstora bolag genom analyser, intervjuer och bolagsnyheter. På vår hemsida finner du även aktietips, insiktsfulla blogginlägg och de senaste nyheterna från börsvärlden, vilket gör oss till en central plattform för både erfarna investerare och nybörjare.
Marknadsnyheter
Kvinnor med ADHD tar större risker än män – ny studie visar könsspecifika skillnader
En ny studie publicerad i BMC Psychiatry visar att kvinnor med ADHD är mer benägna att ta risker jämfört med män med samma diagnos. Detta understryker vikten av att beakta könsspecifika skillnader vid förståelse och behandling av ADHD.
Forskarna, ledda av Alexandra Philipsen och Silke Lux vid universitetet i Bonn, undersökte hur känslomässiga faktorer påverkar riskbeteende hos vuxna med ADHD. I studien deltog 29 vuxna med ADHD och 33 friska kontrollpersoner, som fick genomföra ett riskexperiment kallat Balloon Analogue Risk Task (BART). Resultatet visade att kvinnor med ADHD tog betydligt fler risker än män, medan ingen skillnad fanns i de fysiologiska reaktionerna mellan könen.
Enkätsvaren visade också att kvinnor med ADHD var mindre känsliga för sina egna riskbeteenden, vilket kan tyda på en missmatch mellan självuppfattning och faktisk riskbenägenhet.
Studien belyser behovet av mer könsspecifika metoder för diagnos och behandling av ADHD, särskilt för kvinnor som kan uppleva unika utmaningar.
Källa: psypost.org
Marknadsnyheter
Nordea Bank Abp: Återköp av egna aktier den 24.01.2025
Nordea Bank Abp
Börsmeddelande – Förändringar i återköpta aktier
24.01.2025 kl. 22.30 EET
Nordea Bank Abp (LEI-kod: 529900ODI3047E2LIV03) har den 24.01.2025 slutfört återköp av egna aktier (ISIN-kod: FI4000297767) enligt följande:
Handelsplats (MIC-kod) |
Antal aktier |
Viktad snittkurs/aktie, euro*, ** |
Kostnad, euro*, ** |
---|---|---|---|
XHEL |
131 340 |
11,61 |
1 525 067,54 |
XSTO |
103 885 |
11,60 |
1 205 399,29 |
XCSE |
25 634 |
11,61 |
297 664,80 |
Summa |
260 859 |
11,61 |
3 028 131,63 |
* Växelkurser som använts: SEK till EUR 11,4642 och DKK till EUR 7,4606
** Avrundat till två decimaler
Den 17 oktober 2024 tillkännagav Nordea ett program för återköp av egna aktier till ett värde av högst 250 mn euro med stöd av det bemyndigande som gavs av Nordeas ordinarie bolagsstämma 2024. Återköpet av egna aktier utförs genom offentlig handel i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 596/2014 av den 16 april 2014 (marknadsmissbruksförordningen) och Kommissionens delegerade förordning (EU) 2016/1052.
Efter de redovisade transaktionerna innehar Nordea 1 979 608 egna aktier för kapitaloptimeringsändamål och 11 513 966 egna aktier för ersättningsändamål.
Uppgifter om respektive transaktion finns som en bilaga till detta meddelande.
För Nordea Bank Abp:s räkning,
Morgan Stanley Europé SE
För ytterligare information:
Ilkka Ottoila, chef för investerarrelationer, +358 9 5300 7058
Mediefrågor, +358 10 416 8023 eller press@nordea.com
-
Analys från DailyFX9 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX11 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Analys från DailyFX11 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX7 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter6 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke