Connect with us

Marknadsnyheter

Länsförsäkringar bjuder på fri försäkring

Published

on

Länsförsäkringar stödjer nu God Hjälp med en gratis försäkring till alla som arbetar som volontärer och Hemmahjältar. – God Hjälps insats kan rädda liv, och då är det viktigt att de som ställer upp och gör en frivillig insats, ska känna att de har ett bra försäkringsskydd, säger Fredrik Bergström vd på Länsförsäkringar AB.

Volontärerna kommer att vara försäkrade genom en olycksfallsförsäkring som gäller från det att volontären lämnar hemmet för att utföra uppdraget, tills arbetet är klart och volontären är tillbaka i sitt hem igen.

De som stannar hemma, Hemmahjältarna, skyddas av en allriskförsäkring som täcker plötslig och oförutsedd skada eller förlust av egendom i hemmet. En självriskförsäkring täcker också hemmahjälten för självrisken i samband med skada.

Målet är att minska trycket på vården så att fler liv kan räddas och det Länsförsäkringar kan hjälpa till med är att försäkra volontärer och hemmahjältar, säger Fredrik Bergström;

– Under coronavirusets framfart engagerar sig många för att gemensamt lösa de nya vardagsproblem som uppstått. Det kan handla om äldre som tillhör en riskgrupp eller yngre som är hemma med sjuka barn. Som frivillig ska man känna sig trygg i arbetet och den som tar hjälp av en främmande person i sitt hem, likaså.

Fakta

Försäkringen innehåller framför allt ekonomiskt stöd om volontären på grund av en olycka under uppdraget får en bestående nedsättning av kroppsfunktion eller arbetsförmåga. Det är den viktigaste delen i försäkringen. I samband med en olycka som sker under uppdraget kan volontären också få ersättning för behandlings- och läkningstid och ersättning för tandskador, personliga saker som skadas och för ärr.

Läs mer på www.godhjalp.se

För ytterligare information kontakta:
Fredrik Bergström, vd på Länsförsäkringar AB. Tel. 070-53 22 660
Presskontakt Länsförsäkringar, 08-588 418 50

Länsförsäkringsgruppen består av 23 lokala och kundägda länsförsäkringsbolag och det gemensamt ägda Länsförsäkringar AB. Genom sitt lokala länsförsäkringsbolag får kunderna ett helhetserbjudande inom bank, försäkring och pension. Genom Agria Djurförsäkring erbjuder vi djur- och grödaförsäkring, genom Länsförsäkringar Fastighetsförmedling helhetslösningar för en trygg bostadsaffär och genom Wasa Kredit finansieringstjänster som leasing, avbetalning och lån.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys