Marknadsnyheter
Latinamerikansk skräckfilm med politisk potential
Populärkulturen kan bidra till att vidmakthålla maktdynamik men också till att aktivt undergräva den. Det visar en avhandling i filmvetenskap om kvinnliga och rasifierade monster på filmduken i Mexiko och Argentina.
I sin avhandling har Valeria Villegas Lindvall undersökt återkommande feminiserade och rasifierade monster i mexikanska och argentinska skräckfilmer, närmare bestämt den återkommande representationen av La Llorona (Den gråtande kvinnan) och brujan (häxan).
Metoden är förankrad i feministisk och dekolonial kritik.
– När vi tittar på feminiserad monstrositet, särskilt i samband med postkoloniala samhällen, måste vi också ta en rejäl titt på rasifiering. Med andra ord utgår jag från dekoloniala tänkare som menar att vi inte kan isolera kön som enda markör för förtryck, utan att vi snarare måste förstå hur det samverkar och fungerar tillsammans med faktorer som exempelvis synen på ras och klass.
I avhandlingen etablerar Valeria Villegas Lindvall en historisk, textuell och kontextuell analys av dessa monsters genom decennier långa gråt och kacklande på filmduken. Studien reflekterar över hur populärkulturen kan vidmakthålla maktdynamiken byggd på rasism, kvinnohat och kapitalism men också hur den aktivt kan förhandla och undergräva den.
Avhandlingen öppnar för möjligheten att se på latinamerikanskt skräckfilmsskapande bortom det exotiska, samtidigt som den lyfter upp skräckens politiska potential som genre.
– Jag fick under arbetet med avhandlingen även den oerhört givande möjligheten att utveckla dess ramverk i boken Women Make Horror (red. Alison Peirse, 2020), och jag hoppas att andan hos dessa rebelliska monster fortsätter att leva vidare bortom akademiskt arbete, säger Valeria Villegas Lindvall.
Avhandlingen Wicked women and witches. Subversive readings of the female monster in Mexican and Argentinian horror film försvarades vid en disputation i december 2021.
Länk till avhandlingen: https://gupea.ub.gu.se/handle/2077/69770
Kontakt:
Valeria Villegas Lindvall, tel: 070- 6815005, e-post: valeria.villegas.lindvall@gu.se
Johanna Hillgren
Kommunikatör, Humanistiska fakulteten, Göteborgs universitet
Telefon: 031–786 10 68, 076–618 10 68
E-post: johanna.hillgren@gu.se
Göteborgs universitet är ett av de stora i Europa med 53 500 studenter och 6 500 anställda. Verksamheten bedrivs av åtta fakulteter, till allra största del i centrala Göteborg. Utbildning och forskning har stor bredd och hög kvalitet – det vittnar sökandetryck och nobelpris om. www.gu.se. Följ oss på Twitter. Gilla oss på Facebook. Följ oss på Instagram.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
