Connect with us

Marknadsnyheter

Ledarskapsväxling på Kiliaro-ägda Sosyopix: Fokus på Tillväxt och Effektivisering

Published

on

Sosyopix, Turkiets ledande digitala fotoprinting-företag och dotterbolag till Kiliaro, genomför en ledarskapsförändring med en ny VD vid rodret. Företagets grundare övergår till rollen som COO, med fokus på att stärka interna processer och operativ effektivitet.

Kiliaros dotterbolag Sosyopix, som är Turkiets ledande företag inom digital fotoprinting, har genomfört en organisationsförändring för att stärka bolagets framtida utveckling.

Elie Komo tillträder som ny VD, och efterträder därmed grundaren och nuvarande VD
Emre Abat, som nu övergår till rollen som COO. I sin nya roll kommer Emre Abat att fokusera på att optimera interna processer och ansvara för den operativa verksamheten.

Med över 10 års erfarenhet av att bygga tillväxtbolag kommer Elie Komo att leda Sosyopix strategiska agenda. Målsättningen är att fortsätta stärka företagets position på den turkiska marknaden, bland annat genom att undersöka möjligheterna till marknadskonsolidering via förvärv och att identifiera nya affärsområden för att bredda företagets kund- och målgrupp.

Burak Basara, styrelseledamot i Kiliaro Group, tillträder dessutom som CFO för det turkiska bolaget, i syfte att stärka den finansiella organisationen på Sosyopix.

“Sosyopix har, sedan förvärvet, fortsatt att visa starka resultat trots ett utmanande marknadsklimat. Detta vittnar om en robust organisation och ett etablerat varumärke med en eftertraktad produkt. Vi ska bygga vidare på denna framgång genom att optimera de interna processerna under ledning av Emre Abat, samtidigt som vi fortsätter vår strategiska agenda med stöd av Elie Komos erfarenhet och kompetens,” säger Peter Werme, ordförande för Kiliaro Group.

“Jag ser fram emot att ta över det övergripande ansvaret för Sosyopix och att stärka företagets position ytterligare på den turkiska marknaden. Tillsammans med Kiliaros tekniska plattform, som är en central del av vår långsiktiga vision, vill vi konsolidera och utveckla bolaget,” säger Elie Komo.

“Det känns mycket positivt att ha Elies kompetens ombord på vår resa, samtidigt som jag får möjlighet att fokusera mer på det operativa arbetet och de interna processer vi tidigare inte haft tid för. Jag är övertygad om att vi kommer att bli ett starkt team och att denna förändring kommer att leda till ännu bättre resultat,” säger Emre Abat, grundare och tidigare VD för Sosyopix.

För kontakt och mer info, vänligen kontakta:
Arian Bahrami, VD
Mail: arian@Kiliaro.com
Telefon: 076 – 1691622

Kiliaro Group AB är ett svenskt techbolag som erbjuder en innovativ privat-social app med ett användarvänligt bildgalleri och integrerad molnlagring. Tjänsten gör det enkelt att automatiskt spara, organisera och dela livets minnen, samtidigt som den möjliggör social interaktion inom en noggrant utvald och relevant krets.

Kiliaro Group äger även Turkiets ledande företag inom digital fotoprinting, Sosyopix.

Kiliaros mål är att utvecklas till en heltäckande plattform för allt som rör foton för privatpersoner.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys